sobota, 6 kwietnia 2024

Zapowiedzi kwiecień 2024

W kwietniu mamy prawdziwy wysyp nowości. Pojawią się dwa kolejne tytuły z serii Wehikuł czasu, czyli Rękopis Hopkinsa oraz Powtórka, drugi tom Conana oraz pierwszy tom przygód Kane'a od Vesperu, Kamienny wojownik Esslemonta, dwunasty tom cyklu Koło czasu, Luna to surowa pani w serii Artefakty, a także kilka adaptacji literatury w formie komiksu. 

Rękopis Hopkinsa - R.C. Sherriff - Rebis - 9 kwietnia

Tysiąc lat po upadku cywilizacji zachodniej pionierska ekspedycja Królewskiego Towarzystwa Abisynii bada Wyspę Brytyjską. Znajduje tam rękopis, którego autorem jest Edgar Hopkins. Ten były nauczyciel i dumny hodowca drobiu, astronom amator i członek Brytyjskiego Towarzystwa Księżycowego, spisał swoją relację w ruinach Londynu. Nadchodzący kataklizm śledzimy z perspektywy mieszkańców angielskiego miasteczka, którzy egzystencjalne zagrożenie traktują z obojętnością, apatią, ignorancją i lekceważeniem. Mistrzowsko ukazany Hopkins to nadęty nudziarz, próżny, trochę żałosny i niezamierzenie komiczny, ale wszystkie te przywary sprawiają, że jego opowieść o upadku cywilizacji jest głęboko ludzka i poruszająca, choć również pełna doskonałego angielskiego humoru. Opublikowana w 1939 roku powieść nabiera przerażająco aktualnego znaczenia, przedstawiając wypieranie niewygodnej prawdy niczym we współczesnym filmie Nie patrz w górę.


Conan. Księga druga - Robert E. Howard - Vesper - 10 kwietnia

Księga druga, równie bogato ilustrowana jak pierwsza odsłona opowieści o Conanie z Cimmerii, zawiera kolejne, ułożone chronologicznie opowiadania oraz dodatki w tłumaczeniu Tomasza Nowaka: „Czerwone ćwieki”, „Słudzy Bit-Yakina”, „Za Rzeką Czarną”, „Czarny przybysz”, „Wilki za granicami”, „Feniks na mieczu”, „Szkarłatna cytadela”, „Godzina smoka”, „Noty o rozmaitych ludach epoki hyboryjskiej”, „List do P. Schuylera Millera”, „Lud z mroku”, epilog oraz posłowie autorstwa Dariusza Michalika.




Kane. Bogowie w mroku - Karl Edward Wagner - Vesper - 10 kwietnia

Kane nosi piętno człowieka przeklętego. Mówi się, że gdy udusił swojego brata, szalone bóstwo skazało go na wieczną tułaczkę po trawionym wojną świecie. Koniec jego życiu przynieść może jednie przemoc, którą u zarania dziejów sam zapoczątkował. Bezlitosny wojownik, misterny intrygant, obdarzony nieprzeciętną inteligencją strateg, Kane żył przez całe tysiąclecia, wędrując od królestwa do królestwa, niszcząc, paląc i kradnąc. Bez odpoczynku, bez wytchnienia, bez końca. Cynik i barbarzyńca, myśliciel i hedonista, Kane to antybohater o mrocznej, tajemniczej naturze – postać w równej mierze przerażająca, fascynująca co tragiczna. Prezentowany tom, pierwszy z trzech, obejmuje powieść „Sploty mroku”, opowiadania: „Zaduma nad żalem w mym sercu”, „Zimne światło”, „Miraż", wiersz „Cień anioła śmierci” oraz dodatki autorstwa Marcina Pągowskiego: chronologię świata Kane’a, glosariusz i esej „Wspomnienie o Karlu Edwardzie Wagnerze”.


Księga dżungli - Egmont - 10 kwietnia

Przeznaczona dla małych i dużych czytelników komiksowa adaptacja wspaniałej filmowej opowieści „Księga dżungli""! Mowgli to dziesięciolatek wychowywany przez rodzinę wilków w samym sercu indyjskiej dżungli. Chłopiec potrafi znaleźć wspólny język z różnymi zwierzętami, od których się uczy, jak przetrwać w dziczy i cieszyć się życiem. Co się stanie, gdy o jego istnieniu dowie się groźny Shere Khan – tygrys, który pojawił się w okolicy? Mowgli wraz z panterą Bagheerą i niedźwiedziem Baloo wyruszy w niezwykłą podróż, pełną przygód, niebezpieczeństw i… swingu! Komiks o tym, że przyjaciół można znaleźć wszędzie, niezależnie od okoliczności, a ich troska i wsparcie dają odwagę i siłę do stawiania czoła niebezpieczeństwom oraz pokonywania wszelkich przeciwności. 


Kamienny wojownik - Ian Cameron Esslemont - Mag - 12 kwietnia

Szara Grzywa wierzył, że zdoła uciec przed przeszłością. Otworzył w Falarze szkołę szermierki i liczył, że będzie mógł żyć spokojnie, choć jego towarzysz Kyle, choć jego towarzysz Kyle tęsknił za kompanią najemników, w której służył przedtem, Karmazynową Gwardią. Okazało się jednak, że byłej pięści Imperium Malazańskiego nie jest łatwo zniknąć, zwłaszcza jeśli Imperium wydało na niego wyrok śmierci. Na tronie Malazu zasiadł nowy cesarz, który nie może zapomnieć o zniewadze, jaką była nieudana inwazja na Korel. Odpowiedź na tę katastrofę kryje się w kryptach w Uncie, stolicy Imperium. W spisanych historiach powtarza się imię Kamienny Wojownik. Tymczasem w Korelu lord protektor Hiam, dowódca Sztormowej Gwardii, stanął przed groźbą zagłady wszystkiego, co dla niego drogie. Zostało mu tylko niewielu ludzi, a kamienny mur, którego broni, widział lepsze czasy. Starożytni nieprzyjaciele, Jeźdźcy Sztormu, ponawiają swe ataki. Tamtejszym krainom zagraża również wojna religijna. Kult Błogosławionej Pani, od tysiącleci opierający się Jeźdźcom, pragnie unicestwić wszystkich rywali. Pośród szerzącego się chaosu miejscowy sędzia prowadzący śledztwo w sprawie serii morderstw wpada nagle na trop znacznie starszej i straszliwszej zbrodni, która skaziła całą krainę...


Pomruki burzy - Robert Jordan, Brandon Sanderson - Zysk i S-ka - 23 kwietnia

Rand al’Thor prowadzi polityczne i militarne działania, mające na celu zjednoczenie rozdrobnionych królestw i odnowienie sojuszy na czas Ostatniej Bitwy. Kiedy on za wszelką cenę próbuje powstrzymać pochód Seanchan na północ i dąży do czasowego przynajmniej zawieszenia broni z najeźdźcami, jego przyjaciele i sojusznicy z przerażeniem obserwują Cień, którego źródłem wydaje się być samo serce Smoka Odrodzonego. Z kolei Egwene al’Vere, Zasiadająca na Tronie Amyrlin, zostaje uwięziona w Białej Wieży, a potem wydana na łaskę i niełaskę tyrańskich kaprysów jej władczyni. Od cierpliwej walki Egwene zależy nie tylko los Aes Sedai, i ale także całego świata. Wielkimi krokami zbliża się bowiem Tarmon Gai’don, Ostatnia Bitwa. A ludzkość wciąż nie jest na nią gotowa…


Powtórka - Ken Grimwood - Rebis - 23 kwietnia

Czy chciałbyś przeżyć swoje życie jeszcze raz? I jeszcze raz? I jeszcze raz….? 43-letni Jeff Winston, śmiertelnie znużony pracą bez perspektyw i beznadziejnym małżeństwem, umiera na zawał serca w 1988 roku. Budzi się w swoim dawnym pokoju w akademiku – jest 1963 rok, a on jest osiemnastolatkiem, ale pamiętającym, co się wydarzyło przez kolejne 25 lat. Może być przebogaty, może mieć władzę, może odzyskać straconą miłość. Szansa na realizację szalonych pomysłów lub odkupienie dawnych win okazuje się jednak ulotna, a jej koniec jest kolejnym początkiem. I znów, i ponownie, i jeszcze raz… Powtórka, której echa zabrzmiały kilka lat później w doskonałym Dniu świstaka, jest ponadczasową opowieścią o naturze przeznaczenia, życiu, miłości i drugich szansach, które wymagają podjęcia niezwykłego ryzyka.


Adaptacje literatury. Księga dżungli - Egmont - 24 kwietnia

Znana na całym świecie „Księga dżungli” Rudyarda Kiplinga to zbiór opowiadań dotyczących Indii – ich mieszkańców, wierzeń i folkloru. Trzy z nich opowiadają dzieje Mowgliego, hinduskiego chłopca wychowywanego przez dzikie zwierzęta. Jako dziecko Mowgli zgubił się w dżungli i został przygarnięty przez parę wilków oraz przyjęty do wilczej gromady – wbrew protestowi tygrysa Shere Khana, który uważał chłopca za swoją zdobycz. Dzięki naukom niedźwiedzia Baloo i czarnej pantery Bagheery Mowgli dowiedział się, jak żyć w zgodzie z prawami dżungli, i poznał język różnych zwierząt. Jednak tygrys nigdy nie zrezygnował ze swoich roszczeń i ostatecznie musiało dojść do konfrontacji między człowiekiem a dzikim zwierzęciem.  Autor „Księgi dżungli”, angielski pisarz i noblista Rudyard Kipling, urodził się i wychował w Indiach. W swoich opowiadaniach wykorzystywał doświadczenia i obserwacje poczynione w tym kraju.


Adaptacje literatury. Quo vadis - Egmont - 24 kwietnia

Rzym, 64 r. n.e., czasy panowania cesarza Nerona, początki chrześcijaństwa. Młody rzymski patrycjusz Markus Winicjusz zakochuje się w Ligii, pięknej chrześcijance. Niecierpliwość i brak ogłady Winicjusza skłaniają jednak Ligię do odrzucenia jego zalotów i schronienia się wśród wspólnoty pierwszych chrześcijan. Zrozpaczony Markus poszukując ukochanej poznaje głębię nowej religii i w rezultacie sam się nawraca. Opublikowana w 1896 r. Quo vadis. Powieść z czasów Nerona to jedna z najpopularniejszych powieści historycznych polskiego noblisty Henryka Sienkiewicza. W zamyśle autora, ukazując konfrontację świata pogańskiego z rodzącym się światem chrześcijańskim, miała ona nieść uniwersalne wartości, takie jak walka dobra ze złem czy zwycięstwo ducha wolności nad tyranią.  Książka szybko odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków. Jej tytuł nawiązuje do słów Quo vadis, Domine? („Dokąd idziesz, Panie?”), według legendy wypowiedzianych przez apostoła Piotra do Chrystusa. 


Diabeł zabierze was do domu - Gabino Iglesias - Mag - 26 kwietnia

Ojciec. Mąż. Płatny zabójca. Stracił wszystko. Zabije, żeby wszystko odzyskać. To nigdy nie była praca jak każda inna. Mario został płatnym zabójcą, bo tylko w ten sposób mógł spłacić rachunki za leczenie ciężko chorej córeczki. A potem dostał propozycję: ostatnia robota, po której albo na zawsze wygrzebie się z biedy, albo skończy z kulą w głowie. Człowiek imieniem Juanca chce okraść kartel narkotykowy na dwa miliony dolarów i potrzebuje pomocy. Razem rozpoczynają podróż do świata podziemnego, w którym niewyobrażalne potworności są na porządku dziennym. Mario nie ma nic do stracenia, ale diabeł już na niego czeka.



Luna to surowa pani - Robert A. Heinlein - Mag - 26 kwietnia

Życie politycznych dysydentów i zesłańców w rozproszonych osiedlach, z których składa się księżycowa cywilizacja, nie jest łatwe. Wszystko jest precyzyjnie, optymalnie i tanio zarządzane przez centralny superkomputer, HOLMES-a IV. Kiedy skromny technik Mannie O'Kelly-Davis odkrywa, że HOLMES IV potajemnie osiągnął świadomość (i dorobił się poczucia humoru), wybór jest jasny: albo donieść władzom, albo... się z HOLMES-em zaprzyjaźnić. A może przy okazji jeszcze obalić rząd.




Kwintesencja wszystkiego. Dwanaście eksperymentów, które zmieniły nasz świat - Suzie Sheehy - Zysk i S-ka - 30 kwietnia

Magiczna podróż po wielkich eksperymentach definiujących najbardziej niesamowite stulecie w historii fizyki. Od tysiącleci ludzie zadają pytania dotyczące natury materii. W XX wieku ciekawość ta doprowadziła do bezprecedensowego wybuchu odkryć naukowych, które zmieniły bieg historii. W książce Kwintesencja wszystkiego Suzie Sheehy przedstawia sylwetki ludzi, którzy dzięki połączeniu geniuszu, wytrwałości i szczęścia przeprowadzili te przełomowe eksperymenty: od fizyków, którzy szybowali balonami na ogrzane powietrze w poszukiwaniu nowych cząstek, po nieoczekiwane odkrycie promieni rentgenowskich w niemieckim laboratorium. Autorka pokazuje równocześnie, w jaki sposób te eksperymenty wpłynęły na niezliczone aspekty naszego dzisiejszego życia. Radio, telewizja, chipy w naszych smartfonach, skanery MRI, sprzęt radarowy i kuchenki mikrofalowe, żeb wymienić tylko kilka: wszystko to było możliwe dzięki naszej determinacji, aby zrozumieć i kontrolować to, co widoczne dopiero pod mikroskopem.


Opisy jak i okładki książek pochodzą ze stron wydawnictw.
Post nie jest w żaden sposób sponsorowany.

A Wy na jakie nowości czekacie? :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.