środa, 31 maja 2023

Spotkanie z Ramą - Arthur C. Clarke

Wydawnictwo Rebis w swojej serii Wehikuł czasu postanowiło wznowić jeden z najbardziej nagradzanych klasyków science fiction, czyli Spotkanie z Ramą Arthura C. Clarke'a.

Odkąd w 2077 roku duża asteroida uderzyła w Ziemię, powodując ogromne straty materialne i zabijając setki tysięcy ludzi, astronomowie bacznie śledzą ruchy wszystkich takich obiektów. Gdy blisko sześćdziesiąt lat później w Układzie Słonecznym pojawia się Rama, jego rozmiary i prędkość budzą niepokój. Zdjęcia z sondy kosmicznej tylko go pogłębiają ‒ rzekoma asteroida ma zadziwiająco regularny kształt i najwyraźniej jest statkiem obcej cywilizacji. Jakie ma zamiary? Dokąd tak naprawdę zmierza Rama? Czy zagraża ludzkości? Na wszystkie te pytania ma odpowiedzieć załoga Śmiałka, jednostki Straży Kosmicznej. Ludziom komandora Nortona udaje się przybić do statku, ale mają niewiele czasu. Podczas gdy Rama nieubłaganie zmierza ku Słońcu, astronauci z mozołem prowadzą badania. Czy zdołają spotkać obcych i poznać ich intencje?

Książka Spotkanie z Ramą od samego początku przykuła moje zainteresowanie i z wielką uwagą śledziłem poczynania załogi Śmiałka. Historia stworzona przez Arthura C. Clarke'a opisuje bardzo znany motyw w literaturze science fiction, a mianowicie pierwszy kontakt ludzkości z obcą cywilizacją, który został przedstawiony w sposób oryginalny i skłaniający do refleksji. W książce znajdziemy przygodę, zagrożenie, zapierające dech w piersi wizje, tajemnice, obcą cywilizację i wiele innych. Razem tworzy to zgrabną całość, zamkniętą w raptem 300 stronach. Przez cały czas coś się dzieje, autor potrafi podtrzymać uwagę czytelnika i z wielką starannością snuje swoją opowieść. Ponadto, znajdziemy tutaj wiele technicznych opisów tłumaczących czym jest Rama, jak funkcjonuje, dlaczego wygląda tak a nie inaczej i wiele więcej. Zaś sam język powieści jest prosty i zrozumiały, ale nie pozbawiony naukowej rzetelności.

Arthur C. Clarke'a w książce skupia się przede wszystkim na przedstawieniu Ramy, jej eksploracji i badaniu. Bohaterowie odgrywają zdecydowanie mniejszą rolę, przez co są dość słabo wykreowani. Są to w zasadzie tylko nazwiska kolejnych członków załogi Śmiałka i dowiadujemy się na ich temat jedynie szczątkowych informacji. Mnie osobiście taka kreacja bohaterów nie przeszkadzała jakoś szczególnie w trakcie lektury, ponieważ nieustannie coś się dzieje i poznajemy kolejne informacje o Ramie, a to spotkanie z nią jest tutaj głównym tematem. 


Spotkanie z Ramą to ciekawa powieść, nagrodzona wieloma nagrodami m.in Hugo i Nebula. Krótka, ale treściwa historia stanowiąca oryginalne podejście do jednego z najbardziej znanych motywów science fiction, czyli pierwszego kontaktu ludzkości z obcą cywilizacją. 

Ocena: 7/10

Spotkanie z Ramą do kupienia na Bonito (współpraca reklamowa)

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Rebis! (współpraca reklamowa)

Tytuł: Spotkanie z Ramą
Autor: Arthur C. Clarke
Tłumaczenie: Zofia Kierszys
Seria: Wehikuł czasu
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 30.05.2023
Liczba stron: 278
ISBN: 9788383380131

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.