poniedziałek, 25 stycznia 2016

Zapowiedzi luty 2016

Styczeń ma się już powoli ku końcowi, nadszedł więc czas na zapowiedzi na miesiąc luty. Są one zdecydowanie dłuższe niż te styczniowe. Zapraszam do ich przejrzenia! ;)

Sine Qua Non

Krew i stal 17 lutego
Gdy krew bohaterów zrosi Martwą Ziemię, stal będzie musiała dosięgnąć zdrajców. Sto pięćdziesiąt lat po powstaniu Martwej Ziemi z twierdzy granicznej wyrusza oddział żołnierzy, by wąskim przesmykiem przekroczyć zapomnianą krainę. W starym klasztorze u podnóża Smoczych Gór ukryte jest coś, co musi powrócić do królestwa, zanim Zasłona Martwej Ziemi pęknie i zaniknie.
Silny oddział pod dowództwem Dartora, starego, zaprawionego w bojach oficera, wkracza w suche stepy, by zmierzyć się z demonami przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Prawdziwy cel misji zna tylko przysłany w ostatniej chwili przewodnik. Lecz nawet on – tajemniczy Arthorn – nie przypuszcza, jaki los przygotowali dla nich bogowie i jak krucha jest równowaga znanego im świata.
Krew i stal to mocny debiut Jacka Łukawskiego, w którym klimat wczesnego średniowiecza znakomicie miesza się ze słowiańskim kolorytem.

Książka zapowiada się niezwykle ciekawie - uwielbiam takie klimaty. Tym bardziej warto wspierać polskich autorów i czytać ich książki - już się nie mogę doczekać kiedy przeczytam Krew i stal! :)

Wigilijne psy i inne opowiadania 17 lutego
Niewyjaśnione samobójstwa taksówkarzy. Droga widziana tylko przez nielicznych. Spalony blok z lokatorem, którego nie powinno w nim być. Przekręt wystawiający przyjaźń na próbę. Przesyłka na zawsze odmieniająca życie doręczyciela…
Łukasz Orbitowski w sposób, w jaki nie zrobił tego nikt przed nim, pokazuje świat, w którym rodzą się współczesne koszmary: świat polskich blokowisk, miejskiego brudu, pierwszych poważnych związków, porannej wódki. Krwisty, podszyty czarnym humorem język tych opowieści, a także niezwykła wyobraźnia autora sprawiają, że Wigilijne psy hipnotyzują i niepokoją od pierwszych stron.
Oto drugie wydanie, gruntownie zredagowane oraz wzbogacone o dodatkowe teksty. Książka laureata Paszportu POLITYKI 2015

Przyznam, że nie czytałem żadnej książki Łukasza Orbitowskiego, ale słyszałem o nim już od dawna. Może skuszę się na tą pozycję :)

Dom Wydawniczy Rebis
Pół Wojny 16 lutego
SŁOWA SĄ ORĘŻEM. Świat, który kochała księżniczka Skara, na jej oczach spłynął krwią i zamienił się w zgliszcza. Zostały jej jedynie słowa. Lecz te celnie dobrane mogą być równie zabójcze jak ostrza. Skara musi przezwyciężyć strach i uczynić z rozumu śmiertelnie niebezpieczną broń, aby odzyskać swoje dziedzictwo.
JEDYNIE POŁOWA WOJNY TOCZY SIĘ NA MIECZE. Przebiegły Ojciec Yarvi przebył długą drogę, z dawnych wrogów uczynił sojuszników i zdołał utkać niepewny pokój. Tymczasem bezlitosna Babka Wexen zgromadziła największą armię od czasów rozbicia Bóstwa przez elfy, a dowództwo powierzyła Yillingowi Wspaniałemu – rycerzowi, który czci wyłącznie Śmierć.

Nie mogę się już doczekać finału historii o Yarwim! Opis przywodzi na myśl, że będzie to prawdziwa czytelnicza uczta!

Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Długa Utopia 2 lutego
Jest połowa XXI wieku. Po ogromnym wstrząsie Dnia Przekroczenia i po erupcji superwulkanu Yellowstone, ludzkość sięga wciąż dalej w Długą Ziemię. Społeczeństwo ewoluuje, na zniszczonej Ziemi Podstawowej i poza nią. Pojawiają się nowe wyzwania. Podstarzały i gderliwy SI, Lobsang, zamieszkuje z Agnes na egzotycznym i dalekim świecie. Postanowili wieść normalne życie w New Springfield – adoptowali nawet dziecko. Wydaje się jednak, że nie trafili tam przypadkiem. Krążą pogłoski o dziwnych zjawiskach na niebie, o strachach... Coś jest w tym świecie nie tak…
Lobsang zaczyna rozumieć wagę tego, co dzieje się pod powierzchnią jego świata – i zagraża wszystkim światom Długiej Ziemi. Aby z tym walczyć, potrzebne są połączone wysiłki ludzkości, maszyny i superinteligentnych Następnych. A niektórzy muszą złożyć ostateczną ofiarę.

Poprzednie 3 tomy bardzo mi się podobały, więc zapewne i ten kupię krótko po premierze. Ciekawe przedstawienie istnienia wielu równoległych światów.

Wydawnictwo MAG
Odwrócony Świat 3 lutego
Miasto przemierza zrujnowany świat po torach, które trzeba stale przed nim układać, a następnie usuwać. Jeżeli się zatrzyma, zostanie w tyle za „optimum” i wpadnie w miażdżące pole grawitacyjne. Brak postępu oznacza śmierć.
Rządzący miastem starają się, żeby mieszkańcy nie zdawali sobie z tego sprawy. Jednak kurcząca się populacja staje się niespokojna. A przywódcy wiedzą, że miasto coraz bardziej zwalnia.


Ślepe stado 3 lutego
Ta powieść, od lat uznawana za klasyczną, jest dramatycznym i proroczym spojrzeniem na przyszłe skutki niszczenia ziemskiego środowiska. W tym koszmarnym świecie powietrze zatrute jest tak bardzo, że powszechnie używa się masek filtracyjnych. Rośnie śmiertelność noworodków i wygląda na to, że każdy człowiek na coś choruje. Woda jest zatruta, a tę z kranu pije tylko biedota. Władza praktycznie nie funkcjonuje, a korporacje dorabiają się na filtrach do wody, maskach i organicznej żywności. 
Działacz ekologiczny, Austin Train, musi się ukrywać. Trainiści - ruch ekologiczny, czasami posuwający się do terroryzmu - chcą, by im przewodził. Władze chcą go aresztować, a najchętniej stracić. Media chcą mieć igrzyska. Wszyscy coś dla niego planują, Train jednak ma swój własny plan.

Bardzo podoba mi się idea serii Artefakty - najchętniej chciałbym mieć je wszystkie u siebie i przeczytać. Pewnie skończy się jedynie na tym drugim z pojedynczymi książkami, jakie ostatecznie znajdą się na mojej półce. 

Nim zawisną 18 lutego
Jak bronić miasta, które jest otoczone przez wrogów i infiltrowane przez zdrajców, kiedy sojusznikom nijak nie możesz zaufać, a twój poprzednik przepadł bez śladu? Nawet oprawca miałby ochotę uciec jak najdalej (gdyby tylko mógł poruszać się bez laski), a inkwizytor Glokta musi poznać odpowiedzi, zanim gurkhulska armia załomocze do bram.
Północni przekroczyli granicę Anglandu i szerzą spustoszenie w tej mroźnej krainie. Książę Ladisla jest gotowy odeprzeć ich i zyskać wieczną chwałę… Ma tylko jeden problem: najgorzej uzbrojoną, najgorzej wyszkoloną i najgorzej dowodzoną armię na świecie.
Odkrywanie prastarych tajemnic. Krwawe bitwy, zwycięskie i przegrane. I przebaczenie dla zajadłych wrogów – jednak nie wcześniej, nim zawisną.

Wznowienie książki Avercrombiego, który mnie zachwycił swoimi dwoma książkami - Pół króla i Pół Świata. Po tą trylogię kiedyś na pewno też sięgnę, nie wiem jeszcze kiedy. 

Wydawnictwo Albatros
Po zachodzie słońca 12 lutego
Najnowszy zbiór opowiadań mistrza horroru, Stephena Kinga, zawiera 13 krótkich tekstów, w tym wiele nowych, nigdy dotąd niepublikowanych. Niewielka wyrwa w otaczającej nas rzeczywistości potrafi sprawić, że świat staje się przerażającym i zadziwiającym miejscem. Po zmroku, po zachodzie słońca to, co oczywiste, staje się inne, nierozpoznawalne i niepokojące. Poznaj obsesje dręczące 'Gingerbread Girl' i dwóch sąsiadów, którzy bez reszty zaangażowani w spór o ziemię, trafiają do naprawdę paskudnego miejsca. Przeczytaj o człowieku, który chciał interweniować w przypadku przemocy domowej i starszych ludziach, którzy w poszukiwaniu sposobu na przerwanie monotonii codzienności, posunęli się ciut zbyt daleko, o głuchoniemym autostopowiczu pomagającym pewnemu kierowcy uporać się z romansem jego żony oraz niewidomej dziewczynie, której pocałunki mają niezwykłą moc. Granica pomiędzy życiem a śmiercią, realnością a szaleństwem, zaciera się z każdą kolejną stron...

Podobnie jak pisałem to w zapowiedziach styczniowych - chce poznać twórczość Kinga a jest tego dosyć dużo. Może kiedyś uda mi się wszystko tego autora przeczytać! Tym samym informacja o wznowieniach jego książek ma mnie zmobilizować do ich czytania :)

Fabryka Słów
Łańcuch pokarmowy 19 lutego
Ślepy obiecywał sobie, że już nigdy więcej. Że to koniec, że on ze stalkerstwem skończył. Ale zawsze jest ten ostatni raz.
Duża polityka z Dużej Ziemi wlewa się do Zony i stawia wszystko na głowie. Bandyci z wysypiska, zabójca z wielkiego miasta, Stwór z zapomnianego laboratorium… a w oku cyklonu nasz bohater, jak zwykle trochę zagubiony, ale z uśmiechem na ustach i głową pełną dykteryjek.
Po raz kolejny wkrocz ze Ślepym do Zony i zobacz, jak wygląda Jej łańcuch pokarmowy.

Nie wypada nie poznać zakończenie trylogii o Ślepym. Ciekawe i interesujące książki z serii STALKER dla fanów tego gatunku.


Jesienna Republika 26 lutego
W bogactwie, niesamowitego świata, który miesza magię z technologią, kto może stanąć przeciwko magom, którzy kontrolują proch i kule?
Stolica upadła...
Tamas wraca do ukochanego kraju. Jednak po raz pierwszy w historii stolica została przejęta przez okupantów. Jego syn zaginął, sojusznicy są nie do odróżnienia od wrogów, obiecane wsparcie nie nadciąga.
Armia podzielona…
Wojna z Kezem trwa. Przez brak zdecydowanych i twardych przywódców, armia Adro zwraca się przeciw sobie. Inspektor Adamat, skuszony obietnicami odnalezienia porwanego syna, zostaje wciągnięty w sam środek nowego buntu.
Cała nadzieja w jednym…
Taniel Dwa Strzały ścigany przez ludzi, o których niegdyś myślał jak o przyjaciołach, jest jedyną nadzieją na wyjście z wojny bez totalnego zniszczenia...

Trylogia kusi mnie bardzo swoim opisem i wydaje się być ciekawym i nowatorskim podejściem do tematu. Być może kiedyś znajdę czas dla tego autora.

Sonia Draga
Zwieńczenie bestsellerowej trylogii
Quentin Coldwater stracił wszystko. Został wygnany z Fillory, magicznej krainy dziecięcych marzeń, w której niegdyś panował. To, o co dotychczas tak zaciekle walczył, zostało daleko, w miejscu, którego chłopak może już więcej nie odwiedzić. Nie mając nic do stracenia, powraca więc tam, gdzie wszystko się zaczęło - do Uniwersytetu Brakebills. Przeszłość jednak znajduje go wszędzie...
Tymczasem magiczne bariery chroniące Fillory zostają naruszone na skutek inwazji barbarzyńców z Północy. Eliot i Janet, rządzący krainą, ruszają na poszukiwania ratunku dla ukochanego kraju, prędko jednak odkrywają, że sytuacja jest dużo bardziej złożona i tragiczna, niż ktokolwiek mógł to sobie wyobrazić.

Aż wstyd się przyznać, że poprzednie dwa tomy leżą na półce i wciąż czekają na przeczytanie. Na pewno muszę to nadrobić i poznać również zakończenie tej trylogii!

Cyfrowa Twierdza 10 lutego
Gdy należący do NSA superkomputer napotyka na tajemniczy szyfr, którego nie potrafi złamać, wicedyrektor agencji wzywa na pomoc szefową Wydziału Kryptologii, błyskotliwą i piękną matematyczkę, Susan Fletcher. Po kilku godzinach poszukiwań odkrywa ona coś, co wywoła wstrząs na najwyższych szczeblach władzy. Agencja Bezpieczeństwa Narodowego otrzymuje ultimatum: albo ujawni swój sekret, albo działania amerykańskiego wywiadu zostaną sparaliżowane po upublicznieniu algorytmu szyfrującego napisanego w tak genialny sposób, że nie da się go złamać. Rzucona w wir kłamstw i tajemnic Susan z całych sił walczy, żeby ocalić agencję, ponieważ szczerze wierzy w jej misję. Jeśli nie uda się na czas rozwiązać zagadki genialnego informatyka, który rzucił wyzwanie władzom Stanów Zjednoczonych, to stworzony przez niego algorytm zniszczy równowagę sił – na zawsze.

Wznowienie kolejnej książki Dana Browna. Czytałem niemalże wszystkie jego książki - bardzo fajne powieści sensacyjne. Dawno nie czytałem jego książek, więc może skusze się na nie w tym roku.

Opisy jak i okładki książek pochodzą ze stron wydawnictw lub lubimyczytac.pl.
Post nie jest w żaden sposób sponsorowany.


Z całego zestawienia na pewno zasilą szeregi mojej biblioteczki Pół wojny, Długia Utopia, Łańcuch pokarmowy oraz być może Kraina Czarodzieja. A co Wy wypatrzyliście dla siebie? :)

29 komentarzy:

 1. Cyfrową Twierdzę muszę poznać, za mną na razie 3(chyba te najpopularniejsze) książki Browna, czekam na kolejne. Długa utopia mnie intryguję, od dłuższego czasu zabieram się za drugi tom, może wydanie kolejnego już tomu, doda mi energii na konturowanie historii. Poza tym już dość dawna na oku mam McClellana i Abercrombie :)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie czytałem jedynie Inferno, choć stoi na półce. Poprzednie jego książki czytałem głównie w LO lub później na studiach te nowsze jak Zaginiony Symbol :)

   Usuń
  2. Miałem okazję czytać "Inferno" i osobiście nie polecam. Chociaż po wcześniejsze sięgnę, bo jest wiele opinii, że tylko dwie początkowe są spoko, a potem rzeczywiście klapa i odgrzewanie kotletów - zarówno swoich jak i innych autorów. :)

   Usuń
  3. Powiem Ci, że na mnie dużo większe wrażenie zrobiły książki bez Langdona niż z nim ;) Czyli te jego najwcześniejsze :)

   Usuń
  4. Ja za to swoją przygodę z Brownem zaczynałam od Inferno, zawiodłam się trochę i tym samym nie nabrałam szczególnej ochoty na jego poprzednie książki...

   Usuń
 2. Ja właśnie dopiero co skończyłam Długą Ziemię i troszkę się zawiodłam, bo spodziewałam się więcej Pratchetta - ale z chęcią sięgnę po kolejne tomy, bo żeby w takim momencie urwać?! Swoją drogą, myślałam, że to trylogia, a tu proszę, Długa utopia. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja Pratchetta znam tylko z tej serii, ale chce go poznać z jego własnej twórczości - pytanie kiedy znajdę na to czas? :P
   To docelowo ma mieć 5 tomów. Pozostaje pytanie co z ostatnim, skoro Pratchett zmarł. Może Baxter sam dokończy ten tom i wyda :)

   Usuń
  2. Och, to zdecydowanie polecam Ci tego pratchettowskiego Pratchetta, bo w Długiej Ziemi brakuje tego jego nietuzinkowego humoru i lekkiej dozy absurdu, w których się zakochałam! A tomy ze Świata Dysku są króciutkie, koło 300 stron, więc też nie ma jakiejś tragedii. :)
   Hm, ale Pratchett nie zmarł jakoś dawno, może coś tam się im jeszcze we dwójkę udało zrobić. :P Swoją drogą, orientujesz się może, jak oni to pisali? Bo zauważyłam, że niektóre rozdziały są tytułowane "rozdział x" a inne samą cyfrą, ale gdy porównywałam, to nie potrafiłam znaleźć jakichś widocznych zmian w stylu. Ja nie wiem, jak to jest, ale ilekroć czytam książkę napisaną przez więcej niż jednego autora, nigdy nie jestem w stanie odróżnić, który w czym maczał palce. :P

   Usuń
  3. Geneza powstania była chyba na jakimś konwencie - spotkali się, usiedli i zaczęli wymyślać. I chyba tyle tylko wiem ;)
   A wiesz co? Nie zwróciłem na to uwagi zupełnie - chyba rzadko zwracam na to uwagę, jeśli rozdział to po prostu rozdział i nie ma własnego tytułu ;)
   Wiem, Pratchetta na pewno chce spróbować, czy mi podpasuje, ale wciąż nowe książki lub czytanie tych zaległych z półek :)

   Usuń
 3. Dla mnie oba Artefakty i "Długa Utopia" - mam wszystkie tomy, ale czytałam tylko pierwszy.;D No i kilka tytułów, których nie ująłęś w swoim zestawieniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój wybór jest bardzo subiektywny, więc nie dziwi mnie to, że czekasz na nieco inne rzeczy niż ja :)
   Ja akurat połknąłem "hurtem" pierwsze trzy tomy i teraz czekam na Długą Utopię :)

   Usuń
 4. Najbardziej czekam na "Długą utopię" poprzednie trzy tomy dosłownie połknęłam. Artefakty od Maga i King również kuszą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie tak wiele książek kusi :D 4 must have i postaram się poza nie, nic nie kupić z tego zestawienia :D

   Usuń
 5. Nowy King mnie zainteresował, nie wiedziałam że wydana będzie nowa pozycja :)
  ksiazkowy-termit.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest wznowienie, ale opis kopiowałem ze strony wydawnictwa, które pewnie go nie zmieniło od czasu premiery :)

   Usuń
 6. Na zbiór opowiadań Kinga będę na pewno polować :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja raczej nie, mam troszkę jego książek w domu i muszę najpierw je przeczytać ;)

   Usuń
 7. Sporo tego. Jeśli o mnie chodzi to 2x Abercrombie, Brunner i Pirest. Tego Kinga jeszcze nie czytałem, ale już mam. Będzie co czytać w lutym. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No dokładnie :) Jeszcze ma wyjść fajna pozycja od SQN "Krew i stal", którą mam dostać do recenzji, ale nie mam jej jeszcze w zapowiedziach wydawnictwa :) A dopiero co kupiłem 3 książki z moich zapowiedzi styczniowych :P

   Usuń
 8. Odpowiedzi
  1. Jest to mój bardzo subiektywny wybór - w przypadku tego wydawnictwa nie znalazłem nic dla mnie ciekawego o czym warto wspomnieć :)
   A ideą moich zapowiedzi jest pokazanie co mnie ciekawi, co kupię i co mnie interesuje chociaż troszkę :)

   Usuń
 9. Kinga kupię z pewnością, co do reszty, nie jestem już taka pewna ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Jest kilka ciekawych pozycji jak "Pół Wojny", "Długa Utopia" i "Kraina Czarodzieja ", ale raczej nie ma nic takiego, gdzie krzyczałabyM "muszę ją mieć" :)

  OdpowiedzUsuń
 11. W lutym jakoś nie znalazłam nic specjalnego dla siebie :( Może to i lepiej, bo trochę zaoszczędzę :)

  OdpowiedzUsuń
 12. To zdecydowanie nie mój gatunek, ale dzięki temu wpisowi wiem, na co warto zwrócić uwagę, gdy będę wybierała książkę dla chłopaka :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo ciekawi mnie pół wojny, ale nadal nie przeczytałam dwóch poprzednich...

  OdpowiedzUsuń
 14. Przy okładce "Ślepego stada" musiałam się zatrzymać. Budzi niepokój, ale jednocześnie nie umiałam oderwać od niej wzroku.

  OdpowiedzUsuń
 15. Nic szczególnie nie przykuło mojej uwagi. Chyba nie skusze się na te pozycje.

  OdpowiedzUsuń
 16. Jak dużo ciekawych tytułów;) Muszę chyba polepszyć umiejętność szybkiego czytania;)

  OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.