czwartek, 21 maja 2015

Kroniki Atopii

Cześć,


Tak jak obiecałem, zamieszczam dzisiaj moją pierwszą recenzję książki. Będą nią Kroniki Atopii autorstwa Matthew Mather.

Książka ma niecodzienną budową, o czym na samym początku uświadamia nas autor:

"Kroniki Atopii mają wyjątkową strukturę. składają się z pięciu powiązanych ze sobą opowiadań i ostatniej księgi o długości powieści, łączącej wcześniejsze wątki w jedną całość. Każda z pierwszych pięciu opowieści podąża za jedną postacią wędrującą przez Atopię, każda historia przeplata się z pozostałymi, tworząc świat."

Książka przenosi nas w nie taką daleką przyszłość - pod koniec XXI wieku na sztuczną, pływającą wyspę-statek-miasto. Dryfuje ona po oceanie niedaleko wybrzeży Stanów Zjednoczonych. Jest to niezwykłe miejsce, ponieważ właśnie na niej został opracowany rewolucyjny system psis, który może zmienić dotychczasowe postrzeganie świata dla całej ludzkości. A zmienił je już dla mieszkańców Atopii. Są oni pierwszymi osobami, które testują system i udoskonalają.


Ale czym jest ten system psis? Żeby go aktywować, człowiekowi podaje się sprytocyty (nano urządzenia), które łączą się z naszym system nerwowym i tworzą prokurę, nasze alter ego, które niejako zarządza tym system. A jak to wygląda w praktyce? System ma tak wiele możliwości, że wymienię tylko kilka z nich by nie psuć przyjemności z odkrywania ich samemu na łamach książki. Nie lubisz reklam w telewizji, widoku bezdomnych, psów czy kotów? Żaden problem, system zmodyfikuje systemy docierające do twojego mózgu i zobaczysz świat taki jakim chcesz go widzieć, bez reklam itp. Mieszkasz w małym mieszkaniu, nie masz pieniędzy na dalekie wycieczki? Żaden problem, dzięki systemowi psis będziesz mógł tworzyć alternatywne rzeczywistości - w których do woli będziesz mógł przenosić się na ciepłe, słoneczne wyspy, odpoczywać czy też zwiedzać miejsca odległe o tysiące kilometrów.

Bardzo piękny system prawda? Aż chciałoby się, żeby powstał i móc do woli nim się cieszyć po ciężkim dniu. Jednak jak to bywa w rzeczywistości, nic nie jest takie piękne, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. System posiada także swoje wady, które odkrywamy razem z kolejnymi zaletami tego systemu.

Co do samego wydania książki. Świetna grafika na okładce od Dark Crayon (jak każda jego grafika), a także samo wykonanie okładki. Jednak małym minusem w mojej ocenie są względnie szerokie marginesy i dosyć duża czcionka do sprawia, że tej grubości książkę czyta się dosyć ciężko, jeśli nie chce się mieć pomarszczonego czy przegiętego grzbietu. Ale to takie bardziej osobiste uwagi, z racji tego że staram się dbać o książki. Pomijając ten fakt książka prezentuje się wspaniale na półce.

Podsumowując, gorąco polecam książkę "Kroniki Atopii" ponieważ pokazuje nowe, świeże spojrzenie na wizje przyszłości.

Moja ocena 8,5/10

Tytuł: Kroniki Atopii
Autor: Matthew Mather
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 06.05.2015
Liczba stron: 660
ISBN:9788379762712

1 komentarz:

  1. Jeden z tych pozycji, które koniecznie muszę sprawdzić w tym roku. Wstrzymywałem się przez liczbę stron, ale skoro twierdzisz, że czcionka jest stosunkowo spora i duże marginesy, przez co szybko się czyta, to sięgnę po to prędzej niż planowałem (gdzieś na październik). :)

    OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.