niedziela, 29 września 2024

Zapowiedzi październik 2024

W październiku czeka prawdziwy wysyp interesujących nowości. Pojawi się m.in kolejna książka z serii Wehikuł czasu, czyli Kukułcze jaja z Midwich, wznowienie Domu z liści Danielewskiego, trzy tytuły w serii Wymiary, powieść graficzna na podstawie Imienia róży, wznowienie Łazikantów Tolkiena, nowy Bestiariusz słowiański a także nowe tytuły w serii Artefakty i Uczta Wyobraźni oraz kilka komiksowych adaptacji literatury od Egmontu. 


Kukułcze jaja z Midwich - John Wyndham - Rebis - 1 października

Pewnego dnia wszyscy mieszkańcy Midwich w Anglii w niewyjaśnionych okolicznościach zapadają równocześnie w sen, a cała wioska zostaje na krótki czas całkowicie odcięta od świata. Kilka tygodni później okazuje się, że w Midwich ponad 60 kobiet jest w ciąży. Dzieci, które się rodzą, są bardzo do siebie podobne, obdarzone jasnozłocistymi, niemal fluorescencyjnymi oczyma. W miarę upływu kolejnych lat ujawniają się niezwykłe zdolności Dzieci i łącząca je telepatyczna więź. Zaczynają też coraz bardziej zdecydowanie narzucać swoją wolę mieszkańcom Midwich… To klasyczna opowieść o obcych wśród nas, o tym, jak zareagujemy w obliczu konfrontacji z istotami przewyższającymi nas pod każdym względem.

 

Dom z liści - Mark Z. Danielewski - Znak - 3 października

Co łączy nagradzanego fotografa, szalonego starca żyjącego w odosobnieniu i byłego pracownika salonu tatuażu? JEDEN DOM, KTÓRY ICH OPĘTAŁ. Gdy fotograf Will Navidson wprowadza się z rodziną do nowego domu, odkrywa dziwną anomalię – dom jest większy w środku niż na zewnątrz. Ukryte w ścianach pomieszczenia, kręte korytarze i znikające przejścia nie dają fotografowi spokoju. Szalony starzec Zampanò tworzy chaotyczną opowieść o tym, co spotkało rodzinę Navidsonów. Stopniowo izoluje się od reszty świata, coraz bardziej pochłonięty swoją narracją. Niebawem umiera. Zostawia jednak po sobie swój literacki labirynt. Odurzony narkotykami Johnny odnajduje notatki zmarłego Zampanò. Bada tajemnicę Navidsona i domu, który kryje w sobie otchłań. Coraz częściej odnosi wrażenie, że żyje na granicy jawy i snu – opętany przez coś, co czai się w ciemności…

 

Pinokio - Egmont - 9 października

Przeznaczona dla małych i dużych czytelników komiksowa adaptacja wspaniałej filmowej opowieści „Pinokio""! W pewną gwiaździstą noc snycerz Dżepetto wypowiada życzenie: niech marionetka, którą stworzył, stanie się prawdziwym chłopcem. Błękitna Wróżka przychyla się do jego prośby i ożywia małego Pinokia. Pajacyk porusza się i mówi, jednak żeby stać się prawdziwym chłopcem, będzie musiał wykazać się odwagą, szczerością i szlachetnością. Wraz z Hipolitem Świerszczem Pinokio wyruszy w pełną niebezpieczeństw i przygód podróż, w trakcie której pozna samego siebie, dowiedzie siły swojego charakteru i nauczy się odróżniać dobro od zła. Komiks o tym, że kłamstwo nie popłaca, warto postępować uczciwie, a miłość, troska o bliskich, sumienność i pracowitość czynią cuda i są wynagradzane.

 

Najwybitniejsi Naukowcy. Ramon y Cajal. Życie pod mikroskopem - Egmont - 9 października

W kolejnym tomie serii Najwybitniejsi Naukowcy przedstawiona jest postać Ramóna y Cajala, hiszpańskiego histologa, neuroanatoma, prekursora neurobiologii, laureata nagrody Nobla w dziedzinie medycyny za badania nad strukturą systemu nerwowego. Był niezwykle ciekawą osobowością, o wielu zainteresowaniach, które potrafił w mistrzowski sposób połączyć. Udało mu się bowiem połączyć tak różne pasje, jak rysowanie, odkrywanie nieznanych światów i biologia, a ponadto dokonać dzięki nim wielkich odkryć, które zmieniły sposób postrzegania ludzkiego mózgu i połączeń nerwowych.

 

Najwybitniejsi Naukowcy. Mary Anning. Łowczyni smoków - Egmont - 9 października

Kolejna niezwykła komiksowa opowieść o naukowcu, którego odkrycia zmieniły nasze spojrzenie na jedną z dziedzin nauki. Tym razem jest to Mary Anning, Angielka, która w wyniku potrzeby życiowej zajęła się odnajdowaniem skamielin na wybrzeżach Wielkiej Brytanii. Anning nie miała formalnego wykształcenia. Ogromną wiedzę i naukową intuicję wypracowała sama, ucząc się od innych i prowadząc poszukiwania. A jednak dokonane przez nią dzięki pasji i nieustępliwości odkrycia stały krokami milowymi dla rodzącej się nowej dziedziny nauki – paleontologii.


Sny w domu czarownic - H.P. Lovecraft - Vesper - 10 października

Spis treści*
Dagon (Dagon, 1917)
Grobowiec (The Tomb, 1917)
Zeznanie Randolpha Cartera (The Statement of Randolph Carter, 1919)
Ustalenia dotyczące zmarłego Arthura Jermyna i jego rodu (Facts Concerning the Late Arthur Jermyn and His Family, 1920)
Rycina w starym domu (The Picture in the House, 1920)
Wyrzutek (The Outsider, 1921)
Muzyka Ericha Zanna (The Music of Erich Zann, 1921)
Księżycowe moczary (The Moon-Bog, 1921)
Reanimator Herbert West (Herbert West – Reanimator, 1922)
Ogar (The Hound, 1922)
Szczury w murach (The Rats in the Walls, 1923)
Święto (The Festival, 1923)
On (He, 1925)
Zimno (Cool Air, 1926)
Model Pickmana (Pickman’s Model, 1926)
Sny w Domu Czarownicy (The Dreams in the Witch House, 1933) (przekład: Marek Król)
Posłowie: Lovecraft nieskończony (autor: Mikołaj Kołyszko)
* Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie opowiadania są w przekładzie i opracowaniu Macieja Płazy.


Kroniki umierającej ziemi - Jack Vance - Vesper - 16 października

Od czasów świetności cywilizacji człowieka upłynęły miliony lat. Ziemia uległa przeobrażeniu, zwierzęta i rośliny wyewoluowały w niezwykłe formy, a większość ludzi opuściła swe dotychczasowe siedziby, by uciec w nieznane przed zbliżającą się i nieodwracalną katastrofą. Słońce bowiem gaśnie, planeta nieubłaganie pogrąża się w mroku… W zamkniętych, pilnie strzeżonych enklawach mieszkają niedbający o nic poza własnymi interesami potężni magowie, władający czarami, opartymi na skomplikowanych matematycznych wzorcach. Magia i zapomniana technologia zespoliły się w jedno, zwierzęta, a także powstałe dzięki czarom wynaturzone stworzenia, rządzą niepodzielnie na rozległych obszarach umierającej planety. Poznając jej przedziwne rejony, podążamy śladami maga Maziriana, który udaje się w pościg za tajemniczą, wyjątkowej urody kobietą, nawiedzającą go codziennie w magicznym ogrodzie… Ruszamy za Liane’em Podróżnikiem, który zauroczony pięknem wiedźmy, podejmuje wyzwanie odzyskania gobelinu z rąk potwornego pożeracza oczu, Chuna Nieuniknionego Towarzyszymy Cugelowi, który – przyłapany na kradzieży – zostaje wysłany na misję odzyskania potężnego artefaktu… Kroczymy przez mroczne krainy wraz z Rhialto Wspaniałym, który jako jeden z niewielu czarodziei zdaje się emanować prawdziwą empatią i dobrem… Oto pierwsze pełne wydanie opowieści publikowanych przez Jacka Vance’a w latach 1950-1984. Zbiór Kroniki Umierającej Ziemi zawiera opowiadania i minipowieści: Umierająca Ziemia, Oczy nadświata, Saga Cugela oraz Rhialto Wspaniały.

Bagno - Robert McCammon - Vesper - 16 października

Życie czterdziestoletniego weterana z Wietnamu, Dana Lamberta, nie układa się zbyt dobrze. Wciąż nie może pozbyć się wojennej traumy, nie ma stałej pracy, ledwo wiąże koniec z końcem, rozstał się z żoną, a na dodatek choruje na nowotwór. Kiedy więc pewnego dnia bank informuje go, że z powodu długów przejmuje jego samochód, Dan traci nad sobą panowanie i przypadkowo zabija pracownika banku. Staje się naraz uciekinierem ściganym przez policję. Ale nie tylko stróżami prawa musi się przejmować. Na jego tropie jest chyba najdziwniejsza para łowców głów w historii literatury: Pelvis Eisley, który – jak można się domyślić – jest sobowtórem Elvisa Presleya, oraz Flint Murtaugh, posępny i budzący trwogę osobnik, który u swego boku ma Clinta, nie do końca uformowanego, pasożytniczego bliźniaka syjamskiego. Lambert ucieka na południe, jego celem są rozległe bagna i moczary Luizjany. Po drodze poznaje Arden Halliday, młodą kobietę z szpecącym piętnem na twarzy, skrzętnie skrywającą tajemnicę swojej przeszłości. Arden pragnie odnaleźć legendarną uzdrowicielkę – Jasną Pannę, która ukrywa się gdzieś w dziczy. Dan i Arden łączą siły, by odbyć niepokojącą wędrówkę w głąb bagien i… ludzkiej duszy.


Towarzystwo Ochrony Kaiju - John Scalzi - Vesper - 23 października

Podczas epidemii COVID-19 w Nowym Yorku, Jamie Gray wiedzie nudny, pozbawiony emocji i jakichkolwiek wyzwań żywot jako dostawca jedzenia, którą uwięzieni w domach mieszkańcy zamawiają za pomocą popularnej aplikacji. Wszystko zmienia się z chwilą, gdy dostarcza posiłek mężczyźnie, którym okazuje się jego stary znajomy. Tom, który pracuje w  – jak sam to określa – „organizacji chroniącej prawa zwierząt”, prosi Jamiego o pomoc. Zespół, z którym ma wyruszyć na misję terenową, potrzebuje jeszcze jednego członka. Jamie czekał na taką okazję i natychmiast się zgłasza. Tom nie uprzedził jednak Jamiego, że zwierzęta, którymi zajmuje się jego zespół nie ma na Ziemi. Przynajmniej nie na naszej Ziemi. W alternatywnym wymiarze olbrzymie, przypominające dinozaury stworzenia nazywane Kaiju wędrują po ciepłym, pozbawionym niszczycielskiego wpływu ludzkości świecie. To największe i najniebezpieczniejsze pandy we wszechświecie. I mają kłopoty. A to wszystko dlatego że nie tylko „Towarzystwo Ochrony Kaiju” trafiło do alternatywnego świata. Inni też tam trafili i przez swoją nieostrożność mogą spowodować śmierć milionów mieszkańców naszej Ziemi.


Imię róży - powieść graficzna, tom 1 - Umberto Eco - Noir Sur Blanc - 23 października

Przedstawiamy pierwszy z dwóch tomów unikalnego wydania arcydzieła Umberta Eco przeniesionego w świat powieści graficznych przez Milo Manarę, mistrza współczesnego klasycznego komiksu. W efekcie powstała wyjątkowa publikacja łącząca trzy różne style graficzne, które przenikają się w dążeniu do wizualnej perfekcji.  Każdy z nich służy oddaniu innego aspektu tekstu Eco: rzeźb i płaskorzeźb portalowych oraz cudownych i surrealistycznych marginaliów iluminowanych woluminów; opowieści Adso o dojrzewaniu, odkrywaniu zmysłowości i kobiecości; historii duchowników, która do dziś budzi kontrowersje dotyczące ich skrajnego ubóstwa, herezji i prześladowań. "Imię róży" Manary doskonale wpisuje się w złożoną szkatułkową strukturę powieści będącej książką o książkach, które zawierają w sobie inne książki i jednocześnie otwierają się na kolejne światy. To mistrzowska transkrypcja tekstu na język obrazu wydobywająca ukryty w słowach wizualny blask.

 

Adaptacje literatury. Nędznicy - Egmont - 23 października

Były galernik Jan Valjean mimo przeciwności losu zmienia swoje życie i staje się szanowanym burmistrzem Madeleinem. Sam doświadczony przez los, stara się wspierać tych, którym się nie wiedzie. Dlatego obiecuje umierającej kobiecie, Fantynie, odnaleźć jej córkę Kozetę i zapewnić jej godne życie. Jednak rzeczywistość upomina się o Valjeana – komisarz policji Javert odkrywa prawdziwą tożsamość burmistrza i powoduje jego powrót na galery. Jak teraz Valjean ma dotrzymać danego Fantynie słowa?  Tłem opowieści jest powstanie 1832 roku, którego celem było obalenie monarchii Ludwika Filipa I i powrót do ustroju republikańskiego. Victor Hugo starał się w niej ukazać przekrój XIX-wiecznego francuskiego społeczeństwa i panującą wówczas niesprawiedliwość społeczną.

 

Adaptacje literatury. Opowieść wigilijna - Egmont - 23 października

Niezwykła komiksowa adaptacja jednej z najbardziej znanych powieści Charlesa Dickensa. Ebenezer Scrooge to skąpy i kłótliwy starzec bez serca. Jedyne szczęście w jego życiu to pieniądze. Wszystko zmienia się jednak, gdy pewnej Wigilii nawiedzają go trzy duchy. Tej nocy Scrooge musi stawić czoła swojej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, dzięki czemu odkryje dobro i prawdziwy sens świąt Bożego Narodzenia. Dzięki magii świąt skąpiec zamienia się w człowieka dobrego i hojnego. Powieść Charlesa Dickensa miała ukazać niesprawiedliwość społeczną XIX-wiecznej Anglii oraz konieczność wspomagania biednych. Rzeczywistym powodem jej napisania miała być jednak chęć spłacenia długów karcianych autora.

 

Łazikanty - J.R.R. Tolkien - Zysk i S-ka - 29 października

Skąd się biorą sny? Kto włada morzami? Czy na księżycu żyją psy? J.R.R. Tolkiena znamy przede wszystkim jako autora wspaniałych historii fantasy, stanowiących klasykę gatunku. Tworzył on jednak także bajki dla dzieci. Jedną z nich, odnalezioną w pozostawionych przez pisarza zapiskach, jest właśnie Łazikanty. Pomysł opowieści zrodził się, kiedy rodzina Tolkienów przebywała na wakacjach. Podczas jednej z wędrówek po kamienistej plaży pięcioletni Michael zgubił swoją ulubioną zabawkę, miniaturowego pieska z ołowiu. Mimo usilnych poszukiwań zabawka się nie znalazła, Tolkien zaś, chcąc pocieszyć syna, zaczął snuć historię, która miała wyjaśnić „tajemnicze” zaginięcie zabawki. Ta na poczekaniu wymyślona historia stała się pierwszym rozdziałem przyszłej książki. Łazikanty to opowieść o młodym piesku Łaziku, który, zamieniony w zabawkę przez rozzłoszczonego czarodzieja, usiłuje odzyskać dawną postać i wrócić do domu. Przeżywa przy tym mnóstwo wspaniałych przygód, trafia na księżyc i dno oceanu, spotyka smoka, węża morskiego, syreny i różne magiczne istoty – krótko mówiąc, świetnie się bawi.


Człowiek w labiryncie - Robert Silverberg - Vesper - 30 października

Wraz z kolonizacją kosmosu rozwija się korpus dyplomatyczny pośredniczący w komunikacji pomiędzy zasiedlonymi przez ludzi planetami. Agenci i dyplomaci przemierzają olbrzymie odległości, działając na rzecz władzy centralnej, przekazując petycje i rozwiązując problemy mogące zaistnieć między peryferiami a ośrodkiem władzy. Przed jednym z dyplomatów i odkrywców, Richardem Mullerem, stanęło jednak najważniejsze wyzwanie w dziejach. Odkryto bowiem planetę zamieszkałą przez inteligentną rasę obcych. Zadaniem Mullera jest nawiązanie pierwszego kontaktu. Agent zostaje poddany niezrozumiałej mocy obcych, która prowadzi do modyfikacji w jego mózgu. Kiedy wraca, staje się obcym wśród własnego gatunku. Poddany społecznemu ostracyzmowi postanawia spędzić resztę swoich dni na opuszczonej planecie, w tajemniczym labiryncie zbudowanym przez dawno wymarłą kosmiczną cywilizację. Labirynt jest śmiertelnie niebezpieczny, naszpikowany pułapkami, zdolnymi do uśmiercenia każdego intruza. Muller jako jedyny przeszedł całą trasę i zamieszkał w samym sercu zagadkowego miasta. Po kilku latach na Lemnos ląduje statek z Ziemi. Korpus dyplomatyczny wysyła agentów, by skłonili Mullera do powrotu. Dlaczego stał się znów potrzebny? Co sprawia, że przypomniano sobie o człowieku, którego banicję przyjęto kiedyś z radością? Czy nieproszeni goście zdołają sforsować tajemniczy labirynt, stworzony, jak się wydaje, tylko po to, by zabić każdego, kto zagłębi się w jego kręte uliczki?


Włócznia rozcina wodę - Simon Jimenez - Mag - 30 października

Lud cierpi pod trwającym od wielu wieków panowaniem Księżycowego Tronu. Cesarz-despota i jego potworni synowie, Pierwszy, Drugi oraz Trzeci Zgroza, trzymają kraj w żelaznym uścisku. Wykrwawiają ziemię, a poddanych zastraszają, gnębią i mordują dzięki przerażającym mocom, jakie odziedziczyli po matce - bogini więzionej w pałacowych podziemiach. Ale bogini nie można wiecznie trzymać w zamknięciu. Z pomocą Juna, strażnika przytłoczonego ciężarem dawnych przewin, oraz Keemy, wyrzutka, który chce wywalczyć dla siebie przyszłość, bogini udaje się uwolnić z cesarskiej niewoli i zbiec przed własnymi potwornymi synami, którzy chcą zawlec ją z powrotem do nędznej ciemnej celi. Tak oto bogini wraz z dwoma młodymi towarzyszami wyrusza na pięciodniową pielgrzymkę w poszukiwaniu wolności - jak również klucza do położenia kresu Księżycowemu Tronowi. Żadne nich nie przypuszcza nawet, jak niebezpieczna będzie to podróż. 

 

Ciosy zagłady - Ray Nayler - Mag - 30 października

Gdy wskrzesza się dawno wymarły gatunek, do sukcesu potrzeba nie tylko DNA. Moskwa wskrzesiła mamuty. Ale teraz ktoś musi je nauczyć, jak być mamutami, inaczej są znów skazane na zagładę. Doktor Damira Chismatullina, ekspertka od zachowań słoni, została brutalnie zamordowana, kiedy próbowała ochronić ostatnie z nich przed brutalnym kłusownictwem. Teraz jej cyfrową świadomość przegrano do umysłu mamuta. Czy uda jej się, w roli nowej przewodniczki stada, uniknąć kłusowników na tyle długo, by gatunek rozkwitnął? Czy też jej własne upiory oraz prawdziwy powód wskrzeszenia mamutów przez Moskwę skażą je na ponowne wymarcie? Pełen napięcia thriller SF autorstwa nowego mistrza gatunku.

 

Dwa ognie - Christopher Buehlman - Mag - 30 października

Jest rok 1348. Thomas, okryty niesławą rycerz, znajduje w wymarłej normandzkiej wiosce młodą dziewczynę, sierotę, której rodzinę zabrała Czarna Śmierć, irytujące wcielenie niewinności. To od niej dowiaduje się, że zaraza stanowi zaledwie jeden z aspektów znacznie większego kataklizmu – upadłe anioły pod wodzą Lucyfera wypowiedziały właśnie drugą wojnę mieszkańcom Nieba, a areną tego konfliktu stał się świat ludzi. Czy za opowieścią dziewczyny stoi obłęd czy może głęboka wiara? Ona sama jest pewna, że odwiedzają ją anioły. Wierzy, że w snach przemawiają do niej zmarli. A teraz przekonała niewiernego Tomasza, by przeprowadził ją przez wyniszczony i zdeprawowany kraj aż do Awinionu. Tam ponoć wiedzie dziewczynę misja. Tam ma zmierzyć się z rujnującym świat złem i przywrócić zdradzonemu rycerzowi utraconą szlachetność i nadzieję na zbawienie. Gdy siły zła rozpętają piekło na ziemi i ujawni się prawdziwa natura dziewczyny, Thomas będzie musiał stanąć do walki na makabrycznym polu bitwy na którym ścierają się siły aniołów, demonów, świętych i wskrzeszonych zmarłych, a stawką tej wojny okaże się skarb najważniejszy – ludzka dusza.

 

Nieśmiertelny / Istoty światła i mroku / Wyspa umarłych / Oko kota - Roger Zelazny - Mag - 30 października

Roger Zelazny, był jednym z najbardziej wpływowych pisarzy fantastycznych naszych czasów. Z równą swobodą przemierzającym bezdroża niezwykłych światów fantasy, jak rozrzucone w głębi kosmosu niezliczone uniwersa odległej przyszłości. Często eksperymentując z formą zyskał miano jednego z najważniejszych i najbardziej wszechstronnych autorów Nowej Fali. Zdobył wiele nagród, w tym sześć nagród Hugo, trzy nagrody Nebula i dwie nagrody Locus. Niniejszy zbiór powieści, ukazuje wielką fascynację Zelaznego mitami oraz religią. Od wierzeń Indian z plemienia Navajo, poprzez inspiracje mitologią grecką, a skończywszy na niezwykłej wizji odległej przyszłości, zaludnionej przez byty zainspirowanej wierzeniami Egipcjan.


Bestiariusz słowiański. Uniwersum - Paweł Zych - BOSZ - 31 października

Książka ta prezentuje nowe i świeże spojrzenie na świat polskich legend i podań, znany z poprzednich części. Porządkuje i opisuje rzeczywistość, w której dzieją się baśnie, udowadniając, że jest ona niezwykle bogata i w niczym nie ustępuje światom przedstawionym w klasycznych powieściach fantasy.


 



Opisy jak i okładki książek pochodzą ze stron wydawnictw.
Post nie jest w żaden sposób sponsorowany.

A Wy na jakie nowości czekacie? :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.