sobota, 15 czerwca 2024

Kwintesencja wszystkiego - Suzie Sheehy

Kwintesencja wszystkiego to kolejna książka popularnonaukowa, którą miałem okazję przeczytać w ostatnim czasie. 

Od tysiącleci ludzie zadają pytania dotyczące natury materii. W XX wieku ciekawość ta doprowadziła do bezprecedensowego wybuchu odkryć naukowych, które zmieniły bieg historii. W książce Kwintesencja wszystkiego Suzie Sheehy przedstawia sylwetki ludzi, którzy dzięki połączeniu geniuszu, wytrwałości i szczęścia przeprowadzili te przełomowe eksperymenty: od fizyków, którzy szybowali balonami na ogrzane powietrze w poszukiwaniu nowych cząstek, po nieoczekiwane odkrycie promieni rentgenowskich w niemieckim laboratorium. Autorka pokazuje równocześnie, w jaki sposób te eksperymenty wpłynęły na niezliczone aspekty naszego dzisiejszego życia. Radio, telewizja, chipy w naszych smartfonach, skanery MRI, sprzęt radarowy i kuchenki mikrofalowe, żeby wymienić tylko kilka: wszystko to było możliwe dzięki naszej determinacji, aby zrozumieć i kontrolować to, co widoczne dopiero pod mikroskopem.

Kwintesencja wszystkiego. Dwanaście eksperymentów, które zmieniły nasz świat opisuje tak naprawdę szereg eksperymentów z fizyki wysokich energii, które mocno przyczyniły się do zmiany naszego świata, a nie 12 pojedynczych eksperymentów z szeroko rozumianej fizyki. Różnica może wydawać się subtelna, ale jest dość znacząca. Nie mamy zatem w danym rozdziale tylko jednego eksperymentu, który zmienił naszą wiedzę o świecie, ale kilka następujących po sobie doświadczeń, skupionych wokół jakiegoś tematu np. zjawiska fotoelektrycznego. Nie jest to nic złego, ale spodziewałem się czegoś zdecydowanie innego - opisu 12 najważniejszych eksperymentów z fizyki z ostatnich 100-150 lat, dzięki którym mamy dzisiaj komputery, Internet, czy GPS. 

Suzie Sheehy napisała ciekawą książkę, której treść doceniam i widać dużą ilość włożonej w to pracy. Jest napisana przystępnym i zrozumiałym językiem, choć lektura zdecydowanej większości książki wymaga pewnej znajomości fizyki. Szczególnie druga i trzecia część, w której mamy wiele skomplikowanych eksperymentów, pojęć i zagadnień. Nie jest to wada, ale warto być na to przygotowanym sięgając po ten tytuł. Kolejną rzeczą jest fakt, że w niektórych rozdziałach, ale również patrząc całościowo Suzie Sheehy pokazuje, że większość współczesnych technologii mamy dzięki fizyce wysokich energii, z czym nie do końca się zgadzam. Owszem, opisane eksperymenty znacząco przyczyniły się do tego jak wygląda nasz świat, jakimi technikami dysponujemy, ale nie odpowiada za to tylko fizyka wysokich energii. 

Kwintesencja wszystkiego to dobra książka, choć jej podtytuł i opis sugerują nieco inną treść niż w niej znalazłem. Spodziewałem się 12 najważniejszych eksperymentów z szeroko pojętej fizyki, a znalazłem szereg eksperymentów skupionych wokół 12 tematów dotyczących fizyki wysokich energii. 

Ocena: 7/10

Kwintesencja wszystkiego do kupienia na Bonito (współpraca reklamowa)

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka! (współpraca reklamowa)

Tytuł: Kwintesencja wszystkiego
Autor: Suzie Sheehy
Tłumaczenie: Tomasz Lanczewski
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 14.05.2024
Liczba stron: 520
ISBN: 9788383352169

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.