Tytułowe Jesteśmy snem dzieje się w pełnym przemocy świecie, przypominającym nieco lata 70. XX wieku. George Orr - główny bohater powieści - pewnego dnia odkrywa, że posiadł zdolność zmiany rzeczywistości za pośrednictwem swoich snów. W "Miejscu początku" Hugh Rogers, mieszkaniec jednego z amerykańskich przedmieść, przypadkiem znajduje drogę do Tembreabrezi, idyllicznej krainy wiecznego zmierzchu. Spotyka tam Irenę Pannis, dziewczynę, która odkryła ten świat siedem lat wcześniej i zdążyła pokochać go całym sercem. Tymczasem fabuła "Oka czapli" rozgrywa się na planecie Victoria, na którą jako pierwsi dotarli przestępcy wygnani z Brazylameryki. Latami głodowali, chorowali i umierali, by w końcu zbudować Stolicę. Minęło ponad pół wieku i do miasta przybył Lud Pokoju, pragnący schronić się przed okrucieństwami pogrążonej w konfliktach Ziemi. Co się stanie, gdy krucha równowaga między mieszkańcami Victorii zacznie się załamywać? Czy obiecana oaza zamieni się w wojenne piekło?
Pierwsza powieść, czyli tytułowe Jesteśmy snem przedstawia interesującą koncepcję zmieniania rzeczywistości w trakcie snów i próby naprawiania świata. George Orr jest łagodnym, ale bardzo silnym i uczciwym człowiekiem, który zostaje uznany za chorego, ponieważ jest ogromnie przerażony swoją zdolnością do zmiany rzeczywistości. Poddaje się leczeniu psychiatrycznemu, ale szybko odkrywa że doktorowi Williamowi Haberowi zależy tylko na zmianie rzeczywistości, a nie na wyleczeniu pacjenta, co prawie doprowadza do ogromnej tragedii. Autorka przedstawia w tej powieści wiele alternatywnych wersji przyszłości, w których pewne rzeczy zostały wyeliminowane jak np. przeludnienie, ale za pojawia się za to inny problem, z którym znów trzeba sobie jakoś poradzić. W związku z tym znajdziemy tutaj wiele interesujących rozważań m.in na temat pragnienia ludzi do kontrolowania swojego przeznaczenia, czy do czego może doprowadzić próba naprawy świata poprzez prostą eliminację jakiegoś problemu.
Druga powieść zatytułowana Miejsce początku jest historią dwójki bohaterów Hugha Rogersa i Ireny Pannis - ich przejściu z dzieciństwa do dorosłości, a jednocześnie ze świata rzeczywistego do idyllicznej krainy Tembreabrezi, w którym czas płynie wolniej. Z początku Irena jest bardzo nieufna wobec Rogersa, ale to się zmienia jak wyruszają razem na górę, aby pokonać potwora, będącego zmartwieniem ludzi mieszkających w Tembreabrez. Podróż do tej idyllicznej krainy, a w szczególności na szczyt góry jest metaforą próby poznania siebie, własnej osobowości, ale i drugiego człowieka. Bohaterowie odnajdują pewność siebie, zaufanie, ale również miłość. Tak odmienieni są gotowi wrócić do rzeczywistego świata, żeby zmierzyć się z dorosłym życiem i własnymi problemami, z którymi nie do końca sobie wcześniej radzili.
Ostatnią powieścią jest Oko Czapli, w której śledzimy losy mieszkańców planety Victoria. Zamieszkują ją dwie społeczności - wygnani przestępcy z Brazylameruki oraz Lud Pokoju, pragnący schronić się przed okrucieństwami konfliktów toczonych na Ziemi. Są to dwie dość różne grupy, pierwsza wchodząca w rolę zarządców, a druga podwładnych, którzy uprawiają rolę i dostarczają żywność. Mamy tutaj ciekawe zestawienie organizacji społecznej i politycznej, a mianowicie pacyfistycznego anarchizmu z brutalną oligarchią, które tworzy bardzo niezwykłe połączenie, a niektóre sceny zapadają w pamięć.
Jesteśmy snem to interesujący zbiór trzech niepowiązanych ze sobą powieści, z których każda porusza inny temat i snuje odmienne rozważania. Są to dobrze napisane i przemyślane teksty, które co prawda mają swoje słabsze strony, ale czytałem je z przyjemnością.
Ocena: 8/10
Jesteśmy snem do kupienia na Bonito (współpraca reklamowa)
Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka!(współpraca reklamowa)
Mam w domu "Ziemiomorze" tej autorki i jeżeli mi się spodoba to na pewno sięgnę również i po tę jej książkę.
OdpowiedzUsuń