sobota, 6 lipca 2024

Zapowiedzi lipiec 2025

W lipcu królować będą zdecydowanie opasłe tomiska. M.in. Bastiony mroku Roberta Jordana i Brandona Sandersona, Zielony mars Robinsona, Miecz Kaigenu Wang, Wir Wattsa, ale również kilka adaptacji komiksowych - trzeci tom Diuny Franka Herberta, Kopciuszek, czy Agatha Christie. Zakończeniem jest śmierć.

Bastiony mroku - Robert Jordan, Brandon Sanderson - Zysk i S-ka - 16 lipca

Świat nieuchronnie zmierza ku Tarmon Gai’don, Ostatniej Bitwie. Na północy rozpoczyna się ofensywa armii Cienia, hordom trolloków dowodzonych przez Myrddraale przeciwstawiają się, wciąż rozproszone, siły Światłości. Choć Rand al’Thor, Smok Odrodzony, przeżył duchowy przełom, który zwiastuje nadzieję dla świata, wciąż ma przed sobą ogromną pracę do wykonania: militarną i polityczną. Egwene al’Vere zabiega o wielki sojusz królestw, Mat Cauthon staje wreszcie twarzą w twarz z prześladującym go gholam, a armia Perrina Aybary rośnie w siłę, choć on sam musi się zmierzyć w Świecie Snów z tajemniczym mordercą wilków. Tymczasem na południu wciąż trwa ofensywa Seanchan, a ich Imperatorowa snuje własne plany. Wedle Proroctw wkrótce ma się wszystko rozstrzygnąć…

czwartek, 4 lipca 2024

Podsumowanie czerwca 2024

Czerwiec był dość skromny pod względem przeczytanych książek, jak i samych zdobyczy książkowych. 

Przeczytane książki:

  1. Dzień Tryfidów - John Wyndham - 7/10
  2. Kwintesencja wszystkiego - Suzie Sheehy - 7/10
  3. Tajemnica Ramy - Arthur C. Clarke, Gentry Lee - 8/10

wtorek, 2 lipca 2024

Tajemnica Ramy - Arthur C. Clarke, Gentry Lee

W nieco ponad rok wydawnictwo Rebis wznowiło w serii Wehikuł czasu cały cykl Rama i w ostatnim czasie na rynku ukazał się czwarty, finałowy tom, czyli Tajemnica Ramy

Bunt Toshia Nakamury w Nowym Edenie pokazał raz jeszcze obecną od zarania dziejów autodestrukcyjną skłonność rodzaju ludzkiego i brak szacunku dla innych istot. Skazana na śmierć Nicole Wakefield ratuje się ucieczką do przebywającego w Nowym Jorku męża. Wkrótce dołącza do nich najbliższa rodzina i wydaje się, że czeka ich spokojne, bezpieczne życie. Kiedy jednak spotykają przebywające na statku tajemnicze oktopająki, muszą zdecydować, czy to potencjalni przyjaciele, czy wrogowie. Tymczasem Rama III kontynuuje swą podróż do Punktu Węzłowego i wielkimi krokami zbliża się wyjaśnienie zagadki tożsamości kierujących nim Ramów.

wtorek, 18 czerwca 2024

Zapowiedzi czerwiec 2024

W czerwcu znów czeka na nas dużo interesujących tytułów. M.in. dwa kolejne tytuły z serii Wehikuł czasu - Dzień Tryfidów i Tajemnica Ramy, nowa seria klasyki literatury grozy od wydawnictwa IX - Mistrzowie grozy, nowa książka Davida Mitchella Utopia Avenue, czy kolejny tom serii Mordbot Marthy Wells.

Dzień tryfidów - John Wyndham - Rebis - 4 czerwca

Billowi Masenowi wydaje się, że ma pecha. Cały świat zachwyca się spektakularnym deszczem meteorów, a on leży w londyńskim szpitalu z porażonym wzrokiem. Gdy jednak zaniepokojony zniknięciem personelu zdejmuje bandaże, okazuje się, że może się uważać za szczęśliwca – tylko on i garstka innych osób wciąż widzą. Ślepcy skaczą z okien, zapijają się na śmierć. Ci, którzy nie popadli w czarną rozpacz, wyłapują widzących. Szerzy się zaraza. Masen ucieka na wieś, tam jednak na ludzi polują nowi drapieżcy…

 

 

 

sobota, 15 czerwca 2024

Kwintesencja wszystkiego - Suzie Sheehy

Kwintesencja wszystkiego to kolejna książka popularnonaukowa, którą miałem okazję przeczytać w ostatnim czasie. 

Od tysiącleci ludzie zadają pytania dotyczące natury materii. W XX wieku ciekawość ta doprowadziła do bezprecedensowego wybuchu odkryć naukowych, które zmieniły bieg historii. W książce Kwintesencja wszystkiego Suzie Sheehy przedstawia sylwetki ludzi, którzy dzięki połączeniu geniuszu, wytrwałości i szczęścia przeprowadzili te przełomowe eksperymenty: od fizyków, którzy szybowali balonami na ogrzane powietrze w poszukiwaniu nowych cząstek, po nieoczekiwane odkrycie promieni rentgenowskich w niemieckim laboratorium. Autorka pokazuje równocześnie, w jaki sposób te eksperymenty wpłynęły na niezliczone aspekty naszego dzisiejszego życia. Radio, telewizja, chipy w naszych smartfonach, skanery MRI, sprzęt radarowy i kuchenki mikrofalowe, żeby wymienić tylko kilka: wszystko to było możliwe dzięki naszej determinacji, aby zrozumieć i kontrolować to, co widoczne dopiero pod mikroskopem.

poniedziałek, 10 czerwca 2024

Dzień Tryfidów - John Wyndham

W serii Wehikuł czasu ukazał się ostatnio kolejny tytuł omawiający światową apokalipsę, czyli Dzień Tryfidów.

Billowi Masenowi wydaje się, że ma pecha. Cały świat zachwyca się spektakularnym deszczem meteorów, a on leży w londyńskim szpitalu z porażonym wzrokiem. Gdy jednak zaniepokojony zniknięciem personelu zdejmuje bandaże, okazuje się, że może się uważać za szczęśliwca – tylko on i garstka innych osób wciąż widzą. Ślepcy skaczą z okien, zapijają się na śmierć. Ci, którzy nie popadli w czarną rozpacz, wyłapują widzących. Szerzy się zaraza. Masen ucieka na wieś, tam jednak na ludzi polują nowi drapieżcy…

wtorek, 4 czerwca 2024

Podsumowanie maja 2024

W maju przeczytałem raptem dwie książki, ale jestem zadowolony, ponieważ przy małym dziecku czasu mam jak na lekarstwo. 

Przeczytane w maju:

  1. Powtórka - Ken Grimwood - 9/10
  2. Pomruki burzy - Robert Jordan, Brandon Sanderson - 9/10

środa, 29 maja 2024

Pomruki burzy - Robert Jordan, Brandon Sanderson

Robert Jordan nie zdążył ukończyć swojego monumentalnego cyklu Koło Czasu, ale na szczęście historia została dokończona przez Brandona Sandersona.

Rand al’Thor prowadzi polityczne i militarne działania, mające na celu zjednoczenie rozdrobnionych królestw i odnowienie sojuszy na czas Ostatniej Bitwy. Kiedy on za wszelką cenę próbuje powstrzymać pochód Seanchan na północ i dąży do czasowego przynajmniej zawieszenia broni z najeźdźcami, jego przyjaciele i sojusznicy z przerażeniem obserwują Cień, którego źródłem wydaje się być samo serce Smoka Odrodzonego.Z kolei Egwene al’Vere, Zasiadająca na Tronie Amyrlin, zostaje uwięziona w Białej Wieży, a potem wydana na łaskę i niełaskę tyrańskich kaprysów jej władczyni. Od cierpliwej walki Egwene zależy nie tylko los Aes Sedai, i ale także całego świata.Wielkimi krokami zbliża się bowiem Tarmon Gai’don, Ostatnia Bitwa. A ludzkość wciąż nie jest na nią gotowa...

wtorek, 14 maja 2024

Zapowiedzi maj 2024

W maju czeka na nas wysyp interesujących nowości - książka popularnonaukowa Kwintesencja wszystkiego o eksperymentach, które zmieniły nasz świat, cztery tytuły z serii Wymiary, kolejny komiks z serii Świat mitów, czwarty tom Księgi smoków świata, czwarty tom Historii Śródziemia oraz Utopia Avenue Mitchella. Jest więc w czym wybierać!

Kwintesencja wszystkiego. Dwanaście eksperymentów, które zmieniły nasz świat - Suzie Sheehy - Zysk i S-ka - 14 maja

Magiczna podróż po wielkich eksperymentach definiujących najbardziej niesamowite stulecie w historii fizyki. Od tysiącleci ludzie zadają pytania dotyczące natury materii. W XX wieku ciekawość ta doprowadziła do bezprecedensowego wybuchu odkryć naukowych, które zmieniły bieg historii. W książce Kwintesencja wszystkiego Suzie Sheehy przedstawia sylwetki ludzi, którzy dzięki połączeniu geniuszu, wytrwałości i szczęścia przeprowadzili te przełomowe eksperymenty: od fizyków, którzy szybowali balonami na ogrzane powietrze w poszukiwaniu nowych cząstek, po nieoczekiwane odkrycie promieni rentgenowskich w niemieckim laboratorium. Autorka pokazuje równocześnie, w jaki sposób te eksperymenty wpłynęły na niezliczone aspekty naszego dzisiejszego życia. Radio, telewizja, chipy w naszych smartfonach, skanery MRI, sprzęt radarowy i kuchenki mikrofalowe, żeb wymienić tylko kilka: wszystko to było możliwe dzięki naszej determinacji, aby zrozumieć i kontrolować to, co widoczne dopiero pod mikroskopem.

poniedziałek, 13 maja 2024

Powtórka - Ken Grimwood

Powtórka to jedna z tegorocznych nowości Wehikuł czasu i zdecydowanie jedna z najciekawszych książek, które przeczytałem w ramach tej serii.  

43-letni Jeff Winston, śmiertelnie znużony pracą bez perspektyw i beznadziejnym małżeństwem, umiera na zawał serca w 1988 roku. Budzi się w swoim dawnym pokoju w akademiku – jest 1963 rok, a on jest osiemnastolatkiem, ale pamiętającym, co się wydarzyło przez kolejne 25 lat. Może być przebogaty, może mieć władzę, może odzyskać straconą miłość. Szansa na realizację szalonych pomysłów lub odkupienie dawnych win okazuje się jednak ulotna, a jej koniec jest kolejnym początkiem. I znów, i ponownie, i jeszcze raz…

niedziela, 5 maja 2024

Rękopis Hopkinsa - R.C. SHerriff

W ostatnim czasie w Wehikule czasu pojawiła się książka Rękopis Hopinsa R.C. Sherriffa, która jest chyba najstarsza z dotychczas wydanych w tej serii, ponieważ została napisana w 1939 roku. 

Tysiąc lat po upadku cywilizacji zachodniej pionierska ekspedycja Królewskiego Towarzystwa Abisynii bada Wyspę Brytyjską. Znajduje tam rękopis, którego autorem jest Edgar Hopkins. Ten były nauczyciel i dumny hodowca drobiu, astronom amator i członek Brytyjskiego Towarzystwa Księżycowego, spisał swoją relację w ruinach Londynu.

czwartek, 2 maja 2024

Podsumowanie kwietnia 2024

Kolejny miesiąc za nami i nawet nie wiem, kiedy minął. Udało mi się jednak przeczytać aż cztery książki i jeden komiks. 

Przeczytane książki i komiksy:

  1. Łucznik - Bernard Cornwell - 7/10
  2. Droga (komiks) - Manu Larcenet - 10/10
  3. Oszczędnego czarodzieja poradnik przetrwania w średniowiecznej Anglii - Brandon Sanderson - 6/10
  4. Słoneczny mąż - Brandon Sanderson - 8/10
  5. Rękopis Hopkinsa - R.C. Sherriff - recenzja wkrótce

sobota, 6 kwietnia 2024

Zapowiedzi kwiecień 2024

W kwietniu mamy prawdziwy wysyp nowości. Pojawią się dwa kolejne tytuły z serii Wehikuł czasu, czyli Rękopis Hopkinsa oraz Powtórka, drugi tom Conana oraz pierwszy tom przygód Kane'a od Vesperu, Kamienny wojownik Esslemonta, dwunasty tom cyklu Koło czasu, Luna to surowa pani w serii Artefakty, a także kilka adaptacji literatury w formie komiksu. 

Rękopis Hopkinsa - R.C. Sherriff - Rebis - 9 kwietnia

Tysiąc lat po upadku cywilizacji zachodniej pionierska ekspedycja Królewskiego Towarzystwa Abisynii bada Wyspę Brytyjską. Znajduje tam rękopis, którego autorem jest Edgar Hopkins. Ten były nauczyciel i dumny hodowca drobiu, astronom amator i członek Brytyjskiego Towarzystwa Księżycowego, spisał swoją relację w ruinach Londynu. Nadchodzący kataklizm śledzimy z perspektywy mieszkańców angielskiego miasteczka, którzy egzystencjalne zagrożenie traktują z obojętnością, apatią, ignorancją i lekceważeniem. Mistrzowsko ukazany Hopkins to nadęty nudziarz, próżny, trochę żałosny i niezamierzenie komiczny, ale wszystkie te przywary sprawiają, że jego opowieść o upadku cywilizacji jest głęboko ludzka i poruszająca, choć również pełna doskonałego angielskiego humoru. Opublikowana w 1939 roku powieść nabiera przerażająco aktualnego znaczenia, przedstawiając wypieranie niewygodnej prawdy niczym we współczesnym filmie Nie patrz w górę.

wtorek, 2 kwietnia 2024

Podsumowanie marca 2024

W marcu działo się i to bardzo dużo, głównie w moim życiu prywatnym. Stąd też przeczytałem tylko 2 książki:

Heretyk - Bernard Cornwell - 8/10

Ogród Ramy - Arthur C. Clarke, Gentry Lee - 7/10

niedziela, 24 marca 2024

Ogród Ramy - Arthur C. Clarke, Gentry Lee

Po zaledwie paru miesiącach czekania na rynku ukazał się 3 tom cyklu Rama, czyli Ogród Ramy

Rama II przetrwał atak rakietowy z Ziemi i opuścił Układ Słoneczny, a wraz z nim troje członków załogi Newtona. Nicole des Jardins, Richard Wakefield i Peter O’Toole są sami, zdani na własne siły i pozbawieni przyszłości. Na przekór wszystkim przeciwnościom starają się jednak przeżyć i poznać tych, którzy zadecydowali o ich losie. Ku ich zaskoczeniu Obcy, badający inteligentne gatunki przemierzające kosmos, decydują, że powinni wrócić i spotkać się z mieszkańcami swojej planety. Czy to nadzieja na Nowy Eden, czy wręcz przeciwnie ‒ zapowiedź piekła?

niedziela, 10 marca 2024

Zapowiedzi marzec 2024

W marcu nie znalazłem zbyt wielu interesujących mnie tytułów, raptem cztery, ale za to jakie! W nadchodzących tygodniach możemy spodziewać się kolejnego tomy z cyklu Rama, niezwykle klimatycznie zapowiadającej się książki z serii Uczta Wyobraźni, czyli Góra pod morzem, komiksowej adaptacji Drogi Cormaca McCarthy'ego oraz pierwszego tomu opowiadań o Conanie Robert E. Howarda.

Ogród Ramy - Arthur C. Clarke, Gentry Lee - Rebis - 19 marca

Rama II przetrwał atak rakietowy z Ziemi i opuścił Układ Słoneczny, a wraz z nim troje członków załogi Newtona. Nicole des Jardins, Richard Wakefield i Peter O’Toole są sami, zdani na własne siły i pozbawieni przyszłości. Na przekór wszystkim przeciwnościom starają się jednak przeżyć i poznać tych, którzy zadecydowali o ich losie. Ku ich zaskoczeniu Obcy, badający inteligentne gatunki przemierzające kosmos, decydują, że powinni wrócić i spotkać się z mieszkańcami swojej planety. Czy to nadzieja na Nowy Eden, czy wręcz przeciwnie - zapowiedź piekła?


niedziela, 3 marca 2024

Podsumowanie lutego 2024

Wydawałoby się, że dopiero niedawno było Boże Narodzenie i Sylwester, a już mamy marzec i za oknem pierwsze wiosenne podmuchy powietrza, choć po weekendzie ma nadejść ochłodzenie. W lutym przeczytałem 4 książki i wysłuchałem 2 audiobooków:

  1. Nacisk śruby i inne opowieści o duchach - Henry James - 6/10
  2. Piaski Diuny - Brian Herbert, Kevin J. Anderson - 7/10
  3. Forrest Gump - Winston Groom - 8/10
  4. Yumi i Malarz koszmarów - Brandon Sanderson - 8/10
Wysłuchane audiobooki:
  1. Pamięć wszystkich słów. Opowieści z meekhańskiego pogranicza - 21 godzin 20 minut
  2. Każde martwe marzenie. Opowieści z meekhańskiego pogranicza - 22 godziny 39 minut

sobota, 24 lutego 2024

Forrest Gump - Winston Groom

Wielokrotnie miałem okazję obejrzeć Forresta Gumpa, ale dopiero przed kilkoma laty dowiedziałem się, że został on nakręcony na podstawie książki o tym samym tytule, a niedawne wznowienie tej powieści sprawiło, że postanowiłem poznać historię napisaną przez Winstona Grooma.

Poznajcie Forresta Gumpa, sympatycznego i zaskakująco łebskiego bohatera tej nadzwyczajnej odysei komicznej. Forrest najpierw - dość przypadkowo - zostaje gwiazdą drużyny futbolowej Uniwersytetu Alabama, później jedzie do Wietnamu, gdzie staje się bohaterem wojennym, robi też karierę jako światowej klasy pingpongista i zapaśnik i oraz potentat handlowy... W samym środku swoich przygód porównuje wojenne blizny z Lyndonem Johnsonem, odkrywa prawdę o Richardzie Nixonie i przeżywa wzloty i upadki, pozostając wiernym swej jedynej i prawdziwej miłości – Jenny. Jednocześnie przez całe swoje życie z dziecięcą mądrością i nieustannym zdziwieniem nie przestaje się przyglądać otaczającym go ludziom. W powieści obserwujemy nadzwyczajną podróż Forresta przez trzy dekady kulturowego krajobrazu Ameryki. Forrest Gump ma do opowiedzenia cholernie dobrą historię – by w nią uwierzyć, trzeba ją po prostu przeczytać...

sobota, 17 lutego 2024

Piaski Diuny - Brian Herbert, Kevin J. Anderson

W tym roku chcę zdecydowanie więcej poznać świata Diuny, więc sięgnąłem po zbiór opowiadań Piaski Diuny, który niedawno ukazał się na polskim rynku. 

Przygotowany specjalnie dla polskich czytelników zbiór, zawierający siedem opowiadań ze świata Diuny. To wielka gratka dla miłośników kultowej serii, która od wydania Diuny w 1965 r. opanowała wyobraźnię kolejnych pokoleń fanów science fiction i przyczyniła się do rozwoju tej gałęzi literatury. Kontynuując dzieło Franka Herberta, Brian Herbert i Kevin J. Anderson raz jeszcze zabierają czytelników do wszechświata Diuny i rzucają światło na jego mniej znane, ciemne zakątki.

niedziela, 11 lutego 2024

Nacisk śruby i inne opowieści o duchach - Henry James

Bardzo lubię poznawać literaturę grozy, szczególnie te starsze dzieła, z końca XIX, czy początku XX wieku. Dlatego z wielkim entuzjazmem sięgnąłem po zbiór opowiadań Nacisk śruby i inne opowieści o duchach Henry'ego Jamesa. 

Henry James tworzył na styku dwóch kultur – amerykańskiej i brytyjskiej – i dwóch epok literackich – realizmu i modernizmu. Ma w swoim dorobku nie tylko wnikliwe powieści psychologiczne, lecz również liczne opowiadania grozy, których wybór znalazł się w tej książce. Najsłynniejsze z nich, Nacisk śruby (The Turn of the Screw),jest prawdopodobnie najczęściej analizowanym, interpretowanym czy omawianym opowiadaniem o duchach w dziejach literatury. To gotycka opowieść o młodej guwernantce przekonanej, że jakieś tajemnicze siły prześladują znajdujące się pod jej opieką dzieci. 

środa, 7 lutego 2024

Zapowiedzi luty 2024

W lutym czeka nas małe wytchnienie po licznych styczniowych premierach, co nie oznacza, że nie czekają na nas interesujące tytuły. W nadchodzących dniach możemy spodziewać się zbioru opowiadań Piaski Diuny, komiksu poświęconego Historii science fiction, 4 tomu Serii o Świętym Graalu Cornwella, czy graficznej adaptacji Domu Usherów Poego.

Piaski Diuny - Kevin J. Anderson, Brian Herbert - Rebis - 13 luty

Przygotowany specjalnie dla polskich czytelników zbiór, zawierający siedem opowiadań ze świata Diuny. To wielka gratka dla miłośników kultowej serii, która od wydania Diuny w 1965 r. opanowała wyobraźnię kolejnych pokoleń fanów science fiction i przyczyniła się do rozwoju tej gałęzi literatury. Kontynuując dzieło Franka Herberta, Brian Herbert i Kevin J. Anderson raz jeszcze zabierają czytelników do wszechświata Diuny i rzucają światło na jego mniej znane, ciemne zakątki.

 

 

 

sobota, 3 lutego 2024

Podsumowanie stycznia 2024

Pierwszy miesiąc nowego roku za nami. W styczniu przeczytałem raptem 3 książki i wysłuchałem 2 audiobooków. 

Przeczytane książki:

  1. Wzlot Persepolis - James S.A. Corey - 7/10
  2. Czarna chmura - Fred Hoyle - 8/10
  3. Noc noży - Ian Cameron Esslemont - 7/10

Wysłuchane audiobooki:

  1. Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Wschód-zachód - 18 godzin 31 minut
  2. Niebo ze stali. Opowieści z meekhańskiego pogranicza - 20 godzin 5 minut

sobota, 27 stycznia 2024

Czarna chmura - Fred Hoyle

Czarna chmura to pierwsza z książek, która ukazała się w 2024 roku w ramach serii Wehikuł czasu

Astronomowie w Wielkiej Brytanii i USA dokonują przerażającego odkrycia – do Układu Słonecznego zmierza gigantyczny obłok międzygwiazdowy. Według obliczeń owa Czarna Chmura przejdzie między Ziemią i Słońcem, co wywoła niewyobrażalne zmiany na naszej planecie. W obliczu nadchodzącej katastrofy rząd brytyjski w porozumieniu z innymi krajami gromadzi w Nortonstowe międzynarodową społeczność wybitnych naukowców pod wodzą niekonwencjonalnego astronoma Christophera Kingsleya. Ich zadaniem jest zdobycie informacji o zbliżającym się obiekcie i zminimalizowanie szkód. Kiedy naukowcy odkrywają prawdę o pochodzeniu i naturze Czarnej Chmury, zmuszeni są zrewidować obowiązujące dotąd poglądy o życiu i wszechświecie…

wtorek, 2 stycznia 2024

Podsumowanie grudnia 2023

Święta, święta i po świętach. Znów kolejny miesiąc za nami i rozpoczynamy nowy rok. W grudniu przeczytałem 5 książek oraz wysłuchałem 3 audiobooków. 

Przeczytane książki:

  1. Listy Świętego Mikołaja - J.R.R Tolkien - 9/10
  2. Włóczęga - Bernard Cornwell - 8/10
  3. Gilotyna marzeń - Robert Jordan - 8/10
  4. Miłość. Historia przedziwna w 50 odsłonach - Edward Brooke-Hitching - 9/10
  5. Czerwony mars - Kim Stanley Robinson - 8/10

Wysłuchane audiobooki:

  1. Biblioteka o północy - Matt Haig - 8 godzin 40 minut
  2. Jeszcze może załopotać - Robert M. Wegner - 2 godziny 35 minut
  3. Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ-Południe - Robert M. Wegner - 17 godzin 39 minut