środa, 5 lutego 2025

... i ujrzeli człowieka - Michael Morcock [Przedpremierowo]

Od pierwszych zapowiedzi książka Moorcocka bardzo mnie zaintrygowała i była to zdecydowanie jedna z ciekawszych lektur ostatnich miesięcy. W pełni zasłużona Nagroda Nebuli w 1966 roku.

Karl Glogauer nie jest jak wszyscy. Od dzieciństwa fascynuje go Ukrzyżowanie, uczy się aramejskiego, a do tego ma poczucie, że żyje w obcym świecie. Szukając swego miejsca na ziemi, błądzi wśród sekt i różnych dziwaków. Aż w końcu poznaje wynalazcę wehikułu czasu i zgadza się zostać jego królikiem doświadczalnym… Skok do roku 28 n.e. omal nie kończy się dla Karla śmiercią. Większym wstrząsem jest jednak dla niego spotkanie z Jezusem.

poniedziałek, 3 lutego 2025

Podsumowanie stycznia 2025

W styczniu udało mi się przeczytać 3 książki, raptem tysiąc stron, ale może w lutym będzie lepiej. Przeczytane tytuły:

  1. Strażnik ognia - Bernard Cornwell - 7/10
  2. Teraz czekaj na zeszły rok - Philip K. Dick - 7/10
  3. ... i ujrzeli człowieka - Michael Moorcock - recenzja wkrótce

niedziela, 2 lutego 2025

Zapowiedzi luty 2025

W lutym, podobnie jak w styczniu, nie znalazłem zbyt wielu interesujących mnie zapowiedzi. Niemniej jednak jest kilka tytułów, na które czekam! W lutym możemy spodziewać się komiksowej adaptacji Przygód Guliwera a także Ostatniego Mohikanina, pojawi się też kolejny tytuł z serii Wehikuł czasu, pierwsza część 5 tomu Archiwum Burzowego Światła, czy następna powieść McCammona wydana nakładem wydawnictwa Vesper. 

Przygody Guliwera z Laputy do Japonii - Mandioca - 4 luty

Brawurowo narysowana adaptacja klasycznej powieści Jonathana Swifta! Tym razem Guliwer trafia do osobliwej krainy Laputa skąd znowu w fantastycznych okolicznościach próbuje czmychnąć do Japonii. Bertrand Galic i Paul Echegoyen zabrali się za jedną z najbardziej znanych opowieści literackich by ukazać ją w fantastyczny, wręcz baśniowy sposób. Pamiętać jednak należy, że Swift swoją powieść napisał jako satyrę na stosunki panujące w XVIII wiecznej Wielkiej Brytanii.

 

 

czwartek, 30 stycznia 2025

Teraz czekaj na zeszły rok - Philip K. Dick

Wydawnictwo Rebis w sam raz na początek 2025 roku przygotowało wznowienie kolejnej powieści Philipa K. Dicka: Teraz czekaj na zeszły rok, tradycyjnie w twardej oprawie z obwolutą i obrazem Wojciecha Siudmaka na okładce.

Doktor Eric Sweetscent ma mnóstwo problemów. Terra toczy niemożliwą do rozstrzygnięcia wojnę z owadopodobnymi rigami, a Kathy, żona Erica, jest uzależniona od zabójczego narkotyku, który przenosi ludzi w czasie, i szczerze pragnie, aby on także wpadł w ten nałóg. Jakby tego było mało, jego najnowszy pacjent jest nie tylko najważniejszym, ale i prawdopodobnie najbardziej chorym człowiekiem na świecie. Sekretarz generalny Gino Molinari uczynił ze swojej ciężkiej choroby ważny element taktyki politycznej – i Eric sam już nie wie, czy ma Mola wyleczyć, czy utrzymywać przy życiu w obecnym stanie...

sobota, 11 stycznia 2025

Zapowiedzi styczeń 2025

Nowy rok rozpoczyna się dość spokojnie, jeżeli chodzi o nadchodzące premiery. W styczniu pojawią się dwa kolejne komiksy z serii Adaptacje literatury, komiksowa adaptacja animacji Pocahontas, kolejne wznowienie powieści Philipa K. Dicka - Teraz czekaj na zeszły rok oraz Bitwa pod Maldon J.R.R. Tolkiena. 

Adaptacje literatury. Ostatni Mohikanin - Egmont - 22 stycznia

Rok 1757. Francuzi i Anglicy toczą walkę o podbój Nowego Świata, nie licząc się z indiańskimi plemionami pierwotnie zamieszkującymi te tereny. Córki brytyjskiego pułkownika Monro, Alicja i Kora, chcą dołączyć do ojca, dowodzącego obroną fortu William Henry. Do ich wyprawy dołącza Sokole Oko, biały traper wychowany przez Indian, jednak okazuje się, że indiański przewodnik z plemienia Huronów prowadzi kobiety prosto we francuską zasadzkę... Powieść Jamesa Fenimoreʼa Coopera, będąca drugą częścią pięcioksięgu o przygodach Sokolego Oka, należy do klasyki literatury amerykańskiej. Powieść, łączącą przygodę z historią charakteryzują barwne opisy przyrody, wartka akcja i mocno zarysowane sylwetki bohaterów.

 

poniedziałek, 6 stycznia 2025

Pamięć Światłości - Robert Jordan, Brandon Sanderson

W czerwcu 2019 roku rozpocząłem swoją przygodę z cyklem Koło Czasu i po ponad 5 latach przyszedł czas na finałowy, czternasty tom tej epickiej historii, czyli Pamięć Światłości. 

Na Polu Merrilora gromadzą się władcy narodów, żeby zdecydować o swoim poparciu dla planów Smoka Odrodzonego, który zdecydował się zerwać pieczęcie strzegące więzienie Czarnego – w oczach jednych jest to oznaka obłędu, inni widzą w tym ostatnią nadzieję dla świata. Egwene, Zasiadająca na Tronie Amyrlin, staje na czele opozycji. Tymczasem Cień uderza na stolicę Andoru, trolloki zdobywają Caemlyn, miasto płonie. W wilczym śnie Perrin Aybara toczy pojedynek z Zabójcą. W Ebou Dar Mat Cauthon szuka kontaktu ze swą żoną Tuon, która pod imieniem Fortuony panuje nad imperium Seanchan. Ważą się losy całej ludzkości i rozstrzygną wreszcie na jałowych kamieniach Shayol Ghul. Koło Czasu obraca się, nieuchronnie nadciąga Koniec Wieku. Ostatnia Bitwa, Tarmon Gaidon, przechyli szalę na jedną lub drugą stronę.

środa, 1 stycznia 2025

Podsumowanie grudnia 2024

W grudniu zdecydowanie trudno mi było znaleźć czas na lekturę, szczególnie w okolicach Bożego Narodzenia. Niemniej jednak udało się przeczytać 3 książki, z czego Pamięci Światłości jeszcze trochę stron mi zostało, ale już nie chciałem tego wpisywać na styczeń. 

Wojownicy burzy - Bernard Cornwell - 8/10

Rozdroże kruków - Andrzej Sapkowski - 6/10

Pamięć Światłości - Robert Jordan, Brandon Sanderson - recenzja wkrótce

poniedziałek, 23 grudnia 2024

Życzenia Boże Narodzenie 2024

Chciałbym Wam wszystkim życzyć zdrowych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia. Nie zapominajmy, co tak naprawdę jest ważne w te święta - czas spędzony z naszymi najbliższymi. Poświęćmy im czas w te kilka dni i spędźmy go w miłej atmosferze. 


PS: Wysprzątane mieszkanie, bogate prezenty, ładne ubrania, udekorowany stół, czy pyszne jedzenie nie są wcale najważniejsze :)