Wrzesień ma się już ku końcowi, czas więc przedstawić jakie interesujące premiery czekają na nas w październiku. Większość z tutaj zaprezentowanych, to prawdziwe perełki, na które czekam od dawna - Na południe od Brazos Larry'ego McMurtry'ego, Labirynt śmierci Philipa K. Dicka, Serce świata utraconego Tada Williamsa, czy Nieprzyjaciel Boga Bernarda Cornwella. Jest więc na co czekać!
Vesper
Na południe od Brazos 25 października
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEghpBi9_LledPyQQA5WGMSHwDBUIvqBeuD7Je42tRBnVXr6WX77LdUKY3_9sNyu6azvtPv0zkeUtl_HqaoL3uIGYN01oozcWsK68ZglmeTFFlpwu-GTF9hJ4b0fYkvfvjwtvkDbwp1CFl5q/s200/Na+po%25C5%2582udnie+od+Brazos.jpg)
Oddana po raz pierwszy do rąk czytelników w 1985 roku „Na południe od Brazos” Larry'ego McMurtry’ego to powieść wyjątkowa. Doceniona zarówno przez krytyków (nagroda Pulitzera za 1985 rok), jak i czytelników (średnia ocen na goodreads.com to 4,5 w pięciostopniowej skali, z kolei na lubimyczyac.pl: 8,5 na 10 możliwych), doczekała się też wspaniałej ekranizacji w postaci miniserialu z życiowymi (jak sami przyznają) rolami wybitnych aktorów, Roberta Duvalla i Tommy’ego Lee Jonesa. Larry McMurtry stworzył western z krwi i kości, zachwycający nawet tych, którzy za westernami nie przepadają; napisany z rozmachem, pełen mistrzowsko wykreowanych, wielowymiarowych postaci, uchwyconych w nad wyraz realistycznej, niespiesznej fabule. Książkę bez wad, literackie arcydzieło, które bawi, smuci, wzrusza, skłania do refleksji. Wydanie powieści, które Czytelnik ma przed sobą, w doskonałym, klasycznym tłumaczeniu Michała Kłobukowskiego (który m.in. za ten przekład otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich za 1991 rok), wzbogacone zostało o obszerne posłowie Michała Stanka oraz wkładkę z unikalnymi materiałami ilustracyjnymi – oryginalnymi fotografiami z epoki, a także zdjęciami z planu filmowego opartego na powieści serialu.