![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgmyg3iHlxBBUNRfPkx6SlOdc9bW3Lq3lnDBfGyILtF2aZaYKxLfVyzi7SAildFNm2HB7l_D8fM_nkQ2A1Ik_C_ywhwSpUqPgk1BAv_qArZNRuQ73srGuu61pMAJXRjCo-b-rSVHOPj9nQo/s320/Niewidzialny+cz%25C5%2582owiek.jpg)
Do wiejskiej gospody przybywa mężczyzna, ubrany tak, że nie widać ani centymetra ciała. Jest zziębnięty i pragnie jedynie wynająć ciepły pokój. Prosi też, aby mu nie przeszkadzano, gdyż prowadzi bardzo ważne badania. Zaintrygowana tajemniczym gościem gospodyni usiłuje dowiedzieć się, kim on jest, skąd przybywa i dlaczego z jego pokoju wydobywają się dziwne dźwięki. Niedługo potem wychodzi na jaw, że mężczyzna to naukowiec, który wynalazł sposób na… niewidzialność, przy okazji sam stając się niedostrzegalnym dla ludzkiego oka. Chciwość i chęć zdobycia profitów przejmują władzę nad jego umysłem do tego stopnia, że nie zawaha się nawet zabić, aby osiągnąć cel…
Niewidzialny człowiek po raz pierwszy został opublikowany w 1897 roku i jest zaliczany do klasyki gatunku science fiction. Książka Wellsa jest również źródłem inspiracji dla wielu pisarzy i reżyserów od ponad 100 lat. Najnowsze wydanie tej powieści jest związane z filmem, dość luźno inspirowanym książką Wellsa, którego akcja przeniesiona jest do czasów współczesnych. Niewidzialny człowiek jest lekturą stosunkowo krótką, liczącą około 200 stron, które spokojnie można przeczytać w jeden, dłuższy wieczór. Od początku do samego końca książka nie pozwala się jednak nudzić i dużo się dzieje. Oczywiście, chwilami można poczuć, że powieść zdążyła się troszkę zestarzeć i momentami jest troszkę naiwna, ale zupełnie nie przeszkadzało mi to podczas czytania.
Griffin, czyli tajemniczy przybysz jest postacią niezwykle intrygującą, którą poznajemy wyłącznie z perspektywy innych osób. Zazwyczaj autor określa go jako nieznajomego, co tylko pogłębia aurę tajemniczości wokół niego. Co więcej, nie od razu dowiadujemy się jak stał się niewidzialny, ale dopiero z czasem, w drugiej połowie książki. Za sprawą tego bohatera, Wells pokazuje pokazuje ciekawy motyw szalonego naukowca, który na własnej skórze przeprowadza eksperyment i chce wykorzystać swoje odkrycie do osiągnięcia własnych korzyści, bez względu na cenę. Przestroga płynąca z książki pomimo upływu lat zupełnie się nie zestarzała. Skłania do zastanowienia się nad konsekwencjami płynącymi z kolejnych odkryć naukowych, które odgrywają coraz większą rolę w naszym życiu i naszej planety.
Niewidzialny człowiek to klasyka gatunku science fiction w nowym, pięknym wydaniu w twardej oprawie. Powieść jest stosunkowo krótka, ale nie pozwala się nudzić. Momentami można co prawda odczuć że się zestarzała, ale tylko trochę. Polecam!
Ocena: 7/10
Tytuł: Niewidzialny człowiek
Autor: Herbert George Wells
Tłumaczenie: Eugenia Żmijewska
Tłumaczenie: Eugenia Żmijewska
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 04.03.2020
Data wydania: 04.03.2020
Liczba stron: 200
ISBN: 9788381168250
Cieszy mnie, że kolejna pozycja Wellsa została wznowiona i to w łądnej twardej oprawie. Szkoda, że inne wydawnictwo, ale Vesper wszystkiego, co dobre i znane nie wyda - albo wcale, albo za szybko, więc inni korzystają. Ale i tak fajnie. Już mam i jutro zaczynam, i liczę na kolejnego dobrego Wellsa, bo to solidny i dobrze czytający mi się autor. :)
OdpowiedzUsuńVesper ma wydać Wyspę doktora Moreau - widziałem okładkę na ich broszurce na Poznańskich Targach Książki :)
UsuńNo to super. Przydałoby się jeszcze Wehikuł czasu i Ludzie jak bogowie. A reszta to już potem rarytasy do poszerzenia wiedzy o twórczości autora, którą bardzo chętnie przyswoję. BTW, Niewidzialnego zacząłem dzisiaj, poczytałem może nieco ponad h i 60 stron za mną, bardzo to króciutkie, za bardzo. Zysk rozepchał ten tekst maksymalnie interlinią, czcionką i dupnymi akapitami, bo niby to wygląda jak mini powieść, a jak co do czego to nowela, nic więcej. No ale jest, więc spoko.
UsuńKróciutkie, bardziej jak opowiadanie, ale fajnie, że wydali w twardej oprawie :)
UsuńDokładnie. Można postawić koło Vesperowej "Wojny" i ładnie się prezentować będzie. :)
UsuńJa już nie mogę się doczekać kiedy przeczytam. Choć obawiam się, że ze względu na zaistniałą sytuację do Polski będę mogła zawitać dopiero w maju.
OdpowiedzUsuńMam nadzieję, że szybko się sytuacja uspokoi..
UsuńWells do dziś inspiruje rozlicznych twórców, więc zdecydowanie warto się z jego książkami zapoznać.
OdpowiedzUsuńZgadzam się :)
Usuń