Pomimo że w maju znalazłem na tę chwilę mniej ciekawych tytułów niż w kwietniu, to i tak jest w czym wybierać. Czego zatem możemy spodziewać się w nadchodzącym miesiącu? Między innymi piątego tom Wojnen Wikingów, kolejnej pozycji z serii Wehikuł czasu - Aleja Potępienia, nowej książki Jacka Dukaja, graficznej adaptacji jednego z najsłynniejszych opowiadań Lovecrafta, czy wznowienia Dobrego omenu w serialowej okładce.
Rebis
Aleja Potępienia - Roger Zelazny -
28 maja
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgF4IHdrQxIibEuLnntBfjxxj3QjUR3_jnHph8ZIBkT6N06VUcthJC8ZzcsKrPjTFEwCKLzD0fQhJRssyserK4ha4owEdL-HIpuLv1jEuIF9OHmC7xoYfTnkvqTZK434Pi_WT7zecSagihj/s200/miniature.png)
Wojna nuklearna spustoszyła świat. W Ameryce Północnej ocalali ludzie usiłują przetrwać w niewielkich enklawach, pozostałościach dawnych stanów. Hell Tanner, brutalny członek gangu motocyklowego, otrzymuje szansę odkupienia swych win. Na wschodzie wybuchła epidemia i ktoś musi dostarczyć szczepionkę z Los Angeles do Bostonu. Tanner rusza Aleją Potępienia, by mierzyć się z promieniowaniem, gniewem natury, zmutowanymi zwierzętami i jeszcze gorszymi niż one ludźmi.
Literackie
Po piśmie - Jacek Dukaj -
15 maja
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEimmeZmSSMUpAO4YpYDSd36UBcJ1L1-Nl1J9KKqV-PcwnlwqGwyVbdteUQe5gTiwrZYgvkRkFBtPric6yTOtRVk1rZJPZ2pZ_6fkYflM-WXa3-WPfWLOHsYFs0eZOamWAwgHQck9DnZo1t9/s200/Dukaj_Po+pismie_m.jpg)
Koniec pisma i człowiek tracący podmiotowość w nowym dziele Jacka Dukaja. Intelektualna podróż wokół najbardziej fascynujących zagadnień współczesnej cywilizacji – aż do jej kresu i do kresu człowieka. Przez ostatnich kilka tysięcy lat pismo, książki i biblioteki były nośnikami i skarbnicami wiedzy. Technologia pisma stworzyła cywilizację człowieka. Myślenie pismem oznacza myślenie symbolami, ideami i kategoriami. Daje bezpośredni dostęp do wnętrza innych: ich emocji, przeżyć i poczucia „ja”. Wyniósłszy tę umiejętność na wyżyny sztuki, w istocie tworzy nasze życie duchowe. W Po piśmie Dukaj pokazuje ludzkość u progu nowej ery. Kolejne technologie bezpośredniego transferu przeżyć– od fonografu do telewizji, internetu i virtual reality – wyprowadzają nas z domeny pisma. Stopniowo, niezauważalnie odzwyczajamy się od człowieka, jakiego znaliśmy z literatury – od podmiotowego „ja”.
Vesper
Zew Cthulhu - H.P. Lovefract, Francoise Baranger -
15 maja
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhsj8qNHHi-UE5m-Hfw-Bxvx9HNIgqEHu2YUJmZAsOuYxH4qy0h3VRp1sa-bSn45v2ShH8NGLxbLV1Iqne0RQMbP44tJLwOCyX8is_TzMG6bKiN7ySgFufV_GF-ldteX1nONbrJpeHPCba-/s200/zew-cthulhu-hp-lovecraft-francoise-baranger-oprawa-twarda.jpg)
To napisane w latach dwudziestych opowiadanie Lovecrafta stało się jednym z najsłynniejszych utworów amerykańskiej literatury fantastycznej. Cthulhu, wielki przedwieczny, który śni i czeka w mrocznych głębinach oceanu stał się symbolem całego uniwersum stworzonego przez pisarza z Providence. Zafascynowany od zawsze tymi światami potworów kryjącymi się w mrocznych zakamarkach i tytanicznymi stworami które same z siebie wystarczyłby do pogrążenia w szaleństwie, François Baranger znany na całym świecie ze swojego talentu ilustrator i artysta koncepcyjny pracujący w przemyśle filmowym i grach wideo wykonał „cyklopową” pracę, wizualizując główne utwory H.P.Lovecrafta.
Ćma - Jakub Bielawski -
15 maja
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhA6pxmjWSb4mN2lC2140PxxVZmYbW4khcmCPaIwuBJvs8Bt0xeRLNbA-J1pQwrzMGh1HG7KOx6n3-Gyrm1wkVkqyI8XgueBR-z7NOcstpNdML67vvnxiID6uiDXMVk-_KmO4YjWpeOaiVH/s200/719411-352x500.jpg)
Dolnośląska prowincja w pierwszych latach XXI wieku. Poniemieckie miasteczka więdną w posępnym cieniu Gór Sowich. Tutaj ludzie umierają na życie. Może to coś w wodzie, albo w powietrzu? Dawnych mieszkańców tych okolic wyrwano z korzeniami, a trzecie pokolenie polskich przesiedleńców wciąż niepewnie bada niegościnny grunt. Bardziej przypominają w tym chwasty niż ludzi. Najmłodsze z latorośli muszą się jednak zmierzyć z trudną i straszną historią regionu. W miejscu, gdzie ludzie odwracają wzrok od zachodzącego słońca, przyjdzie im spojrzeć w puste oczy ciemności. Jakie sny będą śnić, kiedy miast kołysanki usłyszą tylko cichy szelest łuskowatych skrzydeł tysięcy ciem?
Matka - S.E. Lynes -
maj
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiZDtiwWx2GzZqLAmGCH-GHkV6efYApmNFagOoMjJB8Gn9bSgJDOjGlNFhxWelFyP6FeshCJqCvdEQkKEANL2DUvu0DfvvzHj4glQ1q9PvqhJEUqacZVrT3zLjyU9nbGU_LrtcfwU8ZRWxU/s200/eolnhieefignnkgj.jpg)
Christopher nie skrzywdziłby nawet muchy. W każdym razie nie celowo. Nadal w to wierzę. Nawet pomimo tych wszystkich wydarzeń… Christopher Harris jest samotnym chłopakiem. Chłopakiem, który nigdy nie pasował do swojej rodziny i od zawsze czuł, że coś go w życiu omija. Aż do dnia, w którym odkrył aktówkę na strychu rodzinnego domu. Poznał wówczas sekret o swojej matce. Tego dnia wszystko się zmieniło. Oto w końcu Christopher ma szansę na szczęście. Szczęście, którego będzie bronił za wszelką cenę. A jaką cenę ty byłbyś skłonny zapłacić za idealną rodzinę?
Prószyński i S-ka
Dobry Omen - Neil Gaiman, Terry Pratchett -
16 maja
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhcfhp7a1ZTxmjKBrWXJ1hT1WTMPqxxsygfvRmBi9bv4izmAu2WUhHoiSxxFQUaWogUdPYapUIkBRpu5Wt6A2Ex3_jygS3DRTrcguIm1qz7dzxxkthOQwhkGRL6UGd73h6rxCmGn0M_fTH5/s200/dobry.omen.jpg)
Koniec świata jest już blisko! Nadciągają jeźdźcy Apokalipsy, a Antychryst ma zesłać na Ziemię Armagedon. Tymczasem aniołowi Azirafalowi (Michael Sheen) i demonowi Crowleyowi (David Tennant), dwóm przyjaciołom, którzy od tysięcy lat żyją wśród ludzi, perspektywa końca świata zupełnie nie odpowiada. Ruszają więc z misją uśmiercenia Antychrysta, żeby zapobiec katastrofie i uratować świat przed zagładą. Problem w tym, że Antychryst ma ledwie jedenaście lat i jest bardzo miłym chłopcem, z którego rodzice mogą być naprawdę dumni...
Otwarte
Płonące ziemie - Bernard Cornwell -
15 maja
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiDNfnyahcNQsRn-IMQTXFy9lsWFg5UwBgub0catmPFeQDY7WbJAUM_km7Q7gPmpuNMAqeVKRnTBeJoG2z20doRuE19dNLzH6m89KRj1A9QmIHzOT8OFoCUerKI5C7-WpIfbeDeINc43cSS/s200/1899906512018.jpg)
Duńczycy wciąż zagrażają królestwu Alfreda: jarl Haesten przywiódł do wybrzeży Wessexu osiemdziesiąt okrętów, a kilka tysięcy wikingów pod wodzą Haralda Krwawowłosego pustoszy Kent. Uhtred, dowodzący teraz załogą Londynu, chce walczyć z Haestenem, ale z woli władcy układa się z nieprzyjacielem. Alfred rozkazuje mu też wyruszyć do Aescengum - tam bowiem zamierza rozgromić armię Krwawowłosego. W drodze do warowni Uhtred rozbija oddział dowodzony przez piękną i niebezpieczną Skade, kochankę i wieszczkę Haralda...
Mag
Legion: Wiele żywotów Stephena Leedsa - Brandon Sanderson -
24 maja
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg9ickA6CU0IiwGu_gczuhN0k8UtN9PmwLL9l47Sj1CGmHeRvoUsEWEHiCoQ4KLmQFfw-1lum1ldRp85ni-2BxHQOI4NxBU82-_ZSWSHQIWSFlsqgAZ30a5ETWdKV73JYu6LV3I3FNuQrKg/s200/9199906518091.jpg)
Stephen Leeds jest całkowicie zdrowy na umyśle. To jego halucynacje są szalone. Stephen jest geniuszem o niezrównanych zdolnościach, który w ciągu zaledwie kilku godzin może opanować dowolną umiejętność, zawód lub dziedzinę sztuki. Niestety, by pomieścić całą tę wiedzę, jego umysł tworzy wyobrażonych ludzi – Stephen nazywa ich aspektami – by zachować i uzewnętrzniać wszystkie informacje. Dokądkolwiek Stephen się udaje, towarzyszy mu drużyna wyobrażonych ekspertów, która udziela rad, interpretuje i objaśnia. Wykorzystuje ich do rozwiązywania problemów... nie za darmo. Ale jego umysł robi się nieco zatłoczony, a aspekty mają tendencję do życia własnym życiem. Kiedy pewna firma wynajmuje go do odzyskania skradzionego sprzętu – aparatu, który może rzekomo robić zdjęcia przeszłości – Stephen pakuje się w przygodę, która zmusi go do udania się na drugi koniec świata i walki z terrorystami. To, co odkryje, może podważyć fundamenty trzech najważniejszych światowych religii – i, być może, dać mu niezwykle ważną wskazówkę co do prawdziwej natury jego aspektów.
Opisy jak i okładki książek pochodzą ze stron wydawnictw, serwisu lubimyczytac.pl i księgarni swiatksiazki.pl
Post nie jest w żaden sposób sponsorowany.
A Wy na jakie tytuły czekacie w maju? :)
Ugh, praktycznie wszystko bym chciał – przynajmniej nie muszę przebierać i wybierać... :D
OdpowiedzUsuńZa dużo dobrych rzeczy co chwila wychodzi :)
UsuńMasz dokładnie tak samo jak ja - ciężko wybrać czego by się nie chciało 😂
UsuńĆmę i Płonące ziemie już mam, nawet obydwie przeczytałam :D Dlatego dla siebie widzę tylko Dobry omen :)
OdpowiedzUsuńĆmę też mam w prebooku, ale dopiero się za nią zabiorę. A jak Ci się podobała ta książka? :)
UsuńDla mnie może Rebis. Myślałam też o "Dobrym omenie", ale po zobaczeniu okładki mi przeszło. Pożyczę od znajomej.
OdpowiedzUsuńDlatego ja biorę e-booka, bo na półce tego widzieć nie będę. :P
UsuńJa też zaopatrzę się w ebooka - brak mi miejsca na regale plus jakoś nie przepadam za serialową okładką :)
UsuńWszystko poza Ćmą. Nie jestem pewny co do "Matki", ale nie mówię nie, bo czekam na recki.
OdpowiedzUsuńMatkę już recenzowałem i bardzo ciekawy thriller psychologiczny :)
UsuńKażda z tych książek to świetna pozycja, po którą bez wątpienia warto sięgnąć. Polecamy szczególnie Jacka Dukaja i jego "Po piśmie", które zaskakuje i nie da się ukryć - zmusza do refleksji, które nie zawsze wywołują uśmiech na twarzy.
OdpowiedzUsuńZ opisu już wydaje się być nietuzinkowa i niezwykła, a pierwsze recenzje to potwierdzają :)
Usuń